Шебер сабақ жоспары:
Тақырыбы: Қара жәшік ішіндегі жұмыс.
Мақсаты: Серіктес мектеп мұғалімдерімен жұмысты жалғастыру. Мұғалімдер арасындағы іс-тәжірибені тарату, оқудағы және оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдерді насихаттау, тиімділігін көрсету.
Күтілетін нәтиже: Қалыптастырушы және жиынтық бағалауды ауданда серіктес мектептер арасында кеңінен қолданып, оқушылардың бағалау жүйесіне өзгеріс енгізу. Топта жұмыс істей отырып берілген тақырыпқа бағалау критерилерін жазу. Әр кезеңін талқыға салу. Оқытылып, талқыланған теорияны қолдана отырып берілген тақырыпқа бағалау критерийлерін жазу. «Елші» стратегиясы арқылы топтар бір-біріне баға береді және өзін-өзі бағалайды.
Нәтиже: қолжетімді, өлшенетін, шынайы, белгілі уақыт аралығында жүзеге асатын критерийлер құру.
Шебер сабақтың барысы:
Әдіс- тәсілдер: «комплимент»әдісі, топ, жұптық жұмыс, «Елші»стратегиясы, «Екі жұлдыз, бір ұсыныс», Рефлексия.
Құрал- жабдықтар:,Әр түрлі жемістер,түсті асықтар,стикер,А3, маркер.
Дидактикалық материалдар: «Қара жәшік ішіндегі жұмыс»бейнеролигі, «Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау» туралы интернеттен алынған материалдар, презентациялар.
Жұмыс кезеңдері | Кезеңнің мазмұны | Қатысушылардың іс-әрекеті | Уақыты | Ресурстар |
Кіріспе Мақсаты: Серіктес мектеп мұғалімдерімен ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. | Тренинг Көтеріңкі көңіл орнату үшін «комплимент» тренингін ұйымдастырамын.
| Ақ қағазға жылы лебіздерін жазады да бір- біріне лақтырады. | 11.30-11.35 5 минут-минут | Шиыршықталған қағаз |
Ашық сабақтар |
| Биология пәнінен 8а сыныпқа І деңгей мұғалімі сабақ көрсетеді | 8.50-9.40 |
|
| Биология пәнінен 8б сыныпқа І деңгей мұғалімі сабақ береді. | 9.50-10.35 |
| |
Әр пән мұғалімінің өзіндік талдауы. | Деңгей мұғалімі. | 10.40-11.00 |
| |
Зерттеу сыныбындағы Үштік одақ | Деңгей мұғалімі, психолог, ата-ана | 11.05-11.20 |
| |
Теориялық бөлім.
| Қара жәшік ішіндегі жұмыс туралы түсінік беру.
Қалыптастырушы бағалау.
Жиынтық бағалау |
|
4 минут
3минут
3минут | «Оқыту үшін бағалау және оқуду бағалау» презентация |
Сергіту сәті |
|
|
|
|
«Дейін- кейін» стратегиясы | топтарда | «Блоб» ағашын толтыру. | 1минут | Таратпа материалдар |
Шебер сабақ
| ||||
Практикалық бөлім Қара жәшік ішіндегі жұмыс.
| Мұғалімдер назарына сабақтың үзіндісін ұсыну | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы, мұғалімнің бағалауы, ұсыныс жасауға үйрету, топтық бағалау, жазбаша кері байланыс қоюы,мұғалімнің жиынтық баға шығаруын талқылайды. | 7 минут | А3, маркер, презентация |
Топқа бөлу | Асықпен бөлу | Әр түрлі асықтар арқылы топтарға бөледі. | 1 минут | Әртүсті асықтар |
Топтық жұмыс
«Қара жәшік ішіндегі жұмыс» | І-топ.Жауап алу ІІ-топ. Жіктеуге негізделген кері байланыс ІІІ- топ.Өзара бағалау және өзін- өзі бағалау ІҮ-топ.Ж құралы ретінде пайдалану.иынтық тестілерді білім беру
| Әр топ өз тапсырмаларын : 1.Оқу 2.Талдау 3.Постер жасау 4.қорғау
| 20 минут | Таратпа материалдар |
«Бағдаршам» тәсілі.
| Әріптестерім білім деңгейін бағалау үшін түрлі-түсті стикердің біреуін көрсетуін сұраймын.
| Қызыл түс-түсінбедім Сары түс-әлі сұрақтарым бар Жасыл түс-маған бәрі түсінікті Стикердің біреуін көтереді
| 3минут | Қызыл,сары,жасыл стикер |
Диалогқа тарту Өз ойларымен бөлісуге шақыру. | Диалогқа тарту Сабақта оқушыға бағаны нені негізге ала отырып қоясыз? Өз сабағыңызда бағалау критерийлерін қолданасыз ба? Қандай критерийлер қолданасыз?Өзкритерийлеріңіз арқылы оқушы білімін қалай бағалайсыз?Оқушы сабақта алған бағасына наразылық тудыра ма? Оқушы бағасының нақтылығын қалай дәлелдей аласыз? Сіздің бағалауыңыз сынақ немесе ҰБТ сынақтары кезінде дәлелденеді ме? | Өз ойларымен бөлісуге шақыру
Айтылған жауаптарды толықтыра отырып. Кез келген сабаққа бағалау критерийі керек екендігін және ондағы мақсат SMART болуы тиіс екендігін түсіндіру. | 3минут | Сұрақ-жауап |
Теориялық бөлімнен алған білімін қолдану (топта). Таратпа материалдарын тарату. | «Елші» стратегиясын қолдану | Әр топ бағалау критерийлерін қолдана отырып, берілген тақырыпқа постер жасайды (қалыптастырушы бағалауды,жиынтық бағалауды қорытындыға келтіреді). | 7минут | А3, маркер,қосымша ақпараттар |
Кері байланыс | Екі жұлдыз, бір ұсыныс стратегиясын қолдана отырып топтар бір біріне қалыптастырушы баға береді. | Әр топтың постеріне стикерлерін жапсырады. | 2минут | стикер |
«Дейін- кейін» стратегиясы | Блоб ағашында не білгенінкөрсетеді | Әріптестерім қара жәшік бойынша қандай білім алғандарын белгілейді. | 1 минут | Блоб ағашы |
Қортындылау | Рефлексия . Сөйлемді аяқта: Мен бүгін...., себебі..... Маған ....., себебі..... Мен келешекте...., себебі.....
| Стикерлерге өз ойын жазады. | 2минут | стикерге |
Бірлесіп жұмыс істеуге арналған әдіс | Коллаборативтік оқыту Диалогтық оқыту Сыни тұрғыдан ойлау Бірін –бірі бағалау |
|
|
|