«Осень 2024»

Право на працю в Україні

Урок правознавства " Право на працю в Україні "

Олимпиады: Обществознание 5 - 11 классы

Содержимое разработки

Тема Право на працю в Україні


Мета:дати уявлення про юридичний зміст права на працю, відносини, що регулюються нормами трудового права;

розвивати вміння пояснювати й застосовувати положення Конституції України;

наводити приклади відносин, що регулюються нормами трудового права; складати за зразком резюме для працевлаштування; пояснювати, що таке підприємницька діяльність та наводити приклади її основних організаційно-правових форм;

формувати свідому позицію щодо важливості права людини на працю.

Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть

  • пояснювати зміст права на працю і наводити приклади відносин, що регулюються нормами трудового права;

  • описувати шляхи пошуку роботи й оцінювати їх ефективність;

  • пояснювати, що таке підприємницька діяльність;

  • формулювати свідому позицію щодо важливості права людини на працю.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: Конституція України, витяги з Кодексу законів про працю, витяг із Закону України «Про зайнятість населення», витяг із Закону України «Про підприємництво», підручник «Правознавство. Практичний курс» О.Пометун, Т.Ремех

Епіграф уроку: Праця породжує мудрість і чистоту.

Дені Дідро


ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Перевірка домашнього завдання.

Вправа «Снігова куля».

Інструкція: Учитель промовляє речення, яке закінчується певним словом або поняттям. Завдання учнів полягає в тому, щоб до останнього слова дібрати фразу, яка б починалася з цього слова та закінчувалась іншим словом, над яким будуть працювати інші учні.

Ми живемо в прекрасній країні – Україні.

Україна – це незалежна держава.

Держава має такі ознаки: територія, населення, мова, валюта, армія, норма права, символи.

Символами України є герб – тризуб, прапор – синьо-жовтий стяг, гімн – «Ще не вмерла Україна».

Україна за формою правління є республікою.

Республікою називається тому, що органи державної влади формуються за допомогою виборів.

У виборах в Україні беруть участь її громадяни.

Громадянин – це особа, яка знаходиться з державою у стійкому правовому зв’язку.

Інший вид зв’язку – це біпатрид.

Біпатрид – це особа, яка має два і більше громадянства.

Громадянства немає така особа, яка називається апатрид.

Апатрид – не є в Україні громадянином.

Громадяни України мають права.

Право – це визначена законом міра можливої поведінки особи або  - це захищена і гарантована державою можливість щось робити, не порушуючи прав інших людей.

Є такі види прав: громадянські, політичні, економічні, соціальні, духовні (культурні).


ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Обговорення епіграфа уроку.

Коротка бесіда.

- Давайте задумаємося:

  1. Що потрібно людині для нормального життя?

  2. Де можна взяти ці названі вами речі?

  3. Які ви знаєте джерела заробітку.

Назвіть матеріальні речі, не може обійтися сучасна людина?

Що треба мати, щоб усе це придбати?

Де гроші взяти?

Яким чином гроші можна заробити?

Чи доводилося вам працювати на канікулах?

Якою була ваша перша заробітна плата?


ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Що таке право на працю


Оскільки ми живемо в правовій державі, то її основний закон – Конституція (стаття 43) гарантує нам право на працю.

Праця – це цілеспрямована діяльність людини зі створення матеріальних та духовних благ, необхідних для задоволення власних потреб і суспільства в цілому.

Право на працю - це право людини, яке виявляє її особисті можливості та здібності до праці.

- Тож безпосередньо попрацюємо з цим документом.

Робота з документами.

Опрацювати статтю 43 Конституції України і дати відповідь на запитання:

Група №1: Що включає в себе право на працю?

(Кожен  має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.)

Група №2: Які види праці в Україні заборонені?

(Забороняється використання примусової праці. Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних роботах для їхнього здоров’я забороняється.)

Група №3: Які умови праці гарантує закон?

(Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Гарантується захист від незаконного звільнення. Кожен, хто працює, має право на відпочинок.)


Учитель.

Життя людини в суспільстві тісно пов’язане з її трудовою діяльністю, спрямованою загалом на отримання й використання матеріальних благ. Праця людини, її результати завжди цінувалися суспільством, визначали в ньому становище людини.

Найзмістовнішим нормативно-правовим актом, що регулює трудові відносини працівників, є Кодекс законів про працю (КЗпП) України. Він становить основу такої галузі права, як трудове право. Чинний КЗпП України прийнято 10 грудня 1971 р. Протягом цього часу він змінювався й доповнювався 69 разів. Нині Кодекс містить, окрім преамбули, 8 глав (265 статей).

Робота в парах

1. «Мозковий штурм».

Опрацюйте статті 3, 7, 8 КЗпП України і вкажіть, які саме трудові відносини регулює цей Кодекс.

2. Виконайте завдання 2 с.118 підручника, відповідь аргументуйте.

Робота над формуванням правових термінів

Учасники трудових відносин


роботодавці працівники

Працівник - дієздатна фізична особа, що досягла 16 років. Як робітник може виступати окремий підприємець.

Роботодавець – власник підприємства, установи чи організації або уповноважений ним орган.

Трудові відносини – це відносини, які виникають між працівником і роботодавцем.

Заробітна плата – це винагорода за працю людини, яка виплачується, в основному, у грошовому виразі.


Робота в групах

Виявіть робітника та роботодавця.

1. Громадянин А. був прийнятий на роботу до будівельної фірми.

2. Громадянка Н. працює реалізатором у магазині, що належить приватному підприємцю.

3. Громадянин К. найнявся на роботу до фермерського господарства.

4. Громадянка С. була прийнята до школи вчителем молодших класів.



Виступ юриста: Розірвання трудового договору.

Вчитель. Давайте пограємо з вами в гру «Припинення трудового договору», вам потрібно закінчити речення:

1. Працівник має право за своєю ініціативою припинити трудовий договір, попередивши власника письмово за ….. (два тижні).

2. Неприпустимим є звільнення працівника в період його перебування у відпустці або ….. (тимчасової непрацездатності (хвороби)).

3. Під час звільнення за угодою сторін термін звільнення встановлюється … (за їх згодою).

4. Прогулом вважається відсутність на роботі без поважних причин протягом(трьох годин поспіль).

5. У день звільнення роботодавець зобов’язаний провести розрахунок з працівником і … (видати йому трудову книжку).

6. Працівника можуть звільнити за невідповідність посаді внаслідок недостатньої кваліфікації або … (стану здоров’я).




2. Як знайти роботу.

Учитель

У ринковій економіці право на труд реалізується через ринок робочої сили (ринок праці). Це особливий суспільний механізм, за допомогою якого продавці робочої сили (працівники) можуть знайти потрібну їм роботу, а покупці робочої сили (роботодавці) — найняти собі робітників.

«Відкритий мікрофон»

Пригадайте та розкажіть відомі вам історії з життя ваших рідних та знайомих щодо проблем, які виникли у них під час працевлаштування.

Завдання

Користуючись інформацією, яку ви почули під час «Відкритого мікрофону», зробіть висновок:

• Які зараз проблеми найчастіше супроводжують тих, хто має намір працевлаштуватись?

Учитель

Одним зі способів пошуку роботи є звернення до державної служби зайнятості. Діяльність цієї служби регулюється Законом України «Про зайнятість населення».

Як і де шукати роботу:

  • Оголошення в ЗМІ

  • Власні оголошення

  • Знайомі, рідні

  • Інтернет

  • Пряме звернення до роботодавця

  • Державна служба зайнятості

Який, на вашу думку, найнадійніший шлях пошуку роботи? Це державна служба зайнятості; служба, яка вирішує питання працевлаштування безробітних громадян України.

Безробітні – це працездатні громадяни, які з певних причин не мають роботи, зареєстровані в державній службі зайнятості, дійсно шукають роботу та здатні приступити до неї.

Вакансія – це вільне робоче місце. 

Виступ учня з інформацією про державну службу зайнятості.

Державна служба зайнятості – це спеціальна служба, яка займається питанням зайнятості населення, підготовки та перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян України.

У 1990 році уряд України прийняв рішення перетворити службу працевлаштування на Державну службу зайнятості. ЇЇ діяльність визначається Законом України «Про зайнятість населення» та «Положенням про державну службу зайнятості».

Існують державна, міська та районна служби зайнятості.

Служба має такі обов’язки :

1)                    консультує громадян, які звертаються у Службу з приводу отримання роботи;

2)                    надає допомогу громадянам у виборі необхідної праці;

3)                    організовує в разі потреби професійну підготовку та перепідготовку громадян або направляє їх до навчальних закладів;

4)                    допомагає тим громадянам, які бажають змінити професію чи місце роботи;

5)                    інформує громадян про наявність вільних робочих місць;

6)                    направляє тимчасово безробітних на оплачувані громадські роботи.

Послуги, які надає служба зайнятості, є безкоштовними.

Основною проблемою є нестача якісних робочих місць з гідними умовами та оплатою праці,  особливо для молоді.


З новинами сучасного ринку праці України можна познайомитись за допомогою терміналу центру зайнятості розміщеного в нашій школі.

Учитель

Роботодавці з метою кращого підбору кадрів пропонують бажаючим влаштуватись скласти резюме, надати рекомендаційний лист та пройти співбесіду.

Знайомство з офіційним сайтом державної служби зайнятості. (http://www.dcz.gov.ua),  з сайтом оголошень «Від і До» (http://vidido.ua), з сайтом «Jobs»(http://www.jobs.ua), з сайтом «Jooble»(http://jooble.com.ua).


Резюме— це коротка інформація про ваші знання, досвід роботи й можливості, тобто своєрідний рекламний документ, що презентує важливу інформацію про шукача роботи. Воно має бути якісним та коротким (одна друкована сторінка). Резюме можна надати за факсом, звичайною або електронною поштою, подати особисто.

Робота в групах

1. Запропонуйте ситуацію з приводу працевлаштування, вказавши, хто ви, яку освіту маєте, на яку роботу претендуєте.

2. Складіть резюме, яке б могла надати ця людина під час працевлаштування (текст резюме складається на окремому аркуші і передається вчителю, оскільки буде використаний на наступному уроці).

У резюме бажано зазначити:

1. Прізвище, ім’я та по батькові.

2. Трудовий досвід: посади, що обіймали до цього часу, із зазначенням місця і часу роботи.

3. Домашню адресу, телефон.

4. Іформацію про освіту (навчальні заклади, що їх ви закінчили, та фах, який ви отримали).

5. Професійні досягнення (наукові публікації, премії, перемоги в конкурсах та на олімпіадах тощо).

6. Наявність професійних навичок і досвіду роботи в цій галузі.

7. Рівень володіння іноземними мовами.

8. Інші навички (володіння комп’ютером, наявність прав водія тощо).

9. На яку посаду ви претендуєте.

Якщо ваше резюме зацікавило роботодавця, вас можуть запросити на співбесіду.

Співбесіда — це детальне особисте знайомство керівництва підприємства з особою, що бажає працевлаштуватись. Вона може бути попередньою (з начальником відділу кадрів, або менеджером з персоналу) і вирішальною (з керівником відділу, в якому ви будете працювати, чи з керівником підприємства).

У співбесіді можуть брати участь кілька працівників (менеджер, психолог тощо) та водночас декілька претендентів.

  1. Як реалізувати право на підприємницьку діяльність

Учитель

Ще одним способом реалізації права на працю є започаткування власної справи або підприємницька діяльність. Ці види діяльності регулюються Законами України «Про підприємництво» і «Про господарські товариства».

Робота з правовим документом (додаток 2)

Запитання

1. Що таке підприємницька діяльність?

2. Хто може займатися підприємницькою діяльністю, тобто бути її суб’єктами?

3. З якого віку дітям надається право займатися підприємницькою діяльністю?

ІV. Узагальнення вивченого матеріалу

Робота з документами. Розв’язування юридичних задач.

Учні розв’язують юридичні задачі за допомогою окремих статей Кодексу законів про працю.

Група №1.

Задача.

Директор заводу – Олег Іванович прийняв на роботу Юрія на посаду маляра. Через місяць директор звільнив Юрія, звинувативши його в крадіжці фарби. Заробітну плату хлопець не отримав. Проте, свідків крадіжки не було, міліція до вирішення цієї справи не залучалася. Чи законні дії роботодавця? Які статті Закону були порушені?Назвіть працівника і роботодавця.

Стаття 43. Звільнення працівників.

Звільнення працівника, який вчинив за місцем роботи розкрадання (в тому числі дрібне) майна власника, є законним, якщо винесений  вирок суду, що набрав законної сили, чи є постанова органу, до компетенції якого входить накладення адміністративного стягнення або застосування заходів громадського впливу.

Стаття 94. Заробітна плата

Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Група №2

Задача.

Ірина влаштувалася на роботу у приватну фірму «Лада» вишивальницею весільних суконь. Власниця фірми Ольга Петрівна примушувала Ірину працювати без вихідних і без перерви на обід по 10 годин на день. Вкажіть, чи законні дії роботодавця? Які статті Закону були порушені? Назвіть працівника і роботодавця.

Стаття 50. Норма тривалості робочого часу

Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень (8 годин на день).

Стаття 66. Перерва для відпочинку і харчування

Працівникам надається перерва для відпочинку і харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва не включається в робочий час. Працівники використовують час перерви на свій розсуд. На цей час вони можуть відлучатися з місця роботи.

Стаття 67. Вихідні дні

При п'ятиденному робочому тижні працівникам надаються два вихідних дні на тиждень, а при шестиденному робочому тижні - один вихідний день.

Група №3.

Задача.

Юля працювала в кафе помічником повара. Дівчина часто спізнювалася на роботу, неякісно виконувала доручення, які давала їй власниця кафе Ірина Іванівна. Одного разу Юля забула зачинити холодильник, внаслідок чого зіпсувалися продукти.  Ірина Іванівна примусила дівчину відшкодувати завдані збитки. Вкажіть, чи законні дії роботодавця? Які статті Закону були порушені? Назвіть працівника і роботодавця.

Стаття 139. Обов'язки працівників

Працівники зобов'язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.

Стаття 147. Стягнення за порушення трудової дисципліни

За порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення:

1) догана;

2) звільнення.

Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.


V. Домашнє завдання

1. Опрацювати §19, п.1,2,4 підручника.

2. Підготувати за матеріалами терміналу центру зайнятості вимоги до працівника однієї спеціальності (обраної учнями)












Додаток 1

Закон України «Про зайнятість населення»

Ст. 18.Державна служба зайнятості.

1. Для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки та перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

2. Послуги, пов’язані із забезпеченням зайнятості населення, надаються державною службою безкоштовно.

Ст. 19.Обов’язки та права державної служби зайнятості.

Державна служба зайнятості:

…консультує громадян, …, що звертаються до служби зайнятості про можливість отримання роботи, …, вимоги, що стосуються професії та інших питань, які є корисними для сприяння зайнятості населення;

…надає допомогу громадянам у виборі необхідної праці;

…організує в разі необхідності професійну підготовку та перепідготовку громадян у системі служби зайнятості або направляє їх до інших навчальних закладів, що проводять підготовку та перепідготовку громадян…;

…надає послуги з працевлаштування та професійної орієнтації робітникам, що бажають змінити професію чи місце роботи…























Додаток 2

Закон України «Про підприємництво»

Ст. 1.Підприємництво в Україні.

Підприємництво— це безпосередня самостійна, систематична,на власний ризик діяльність з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб’єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством.

Ст. 2.Суб’єкти підприємницької діяльності.

Суб’єктами підприємницької діяльності (підприємцями) можуть бути:

…громадяни України, інших держав, особи без громадянства, не обмежені законом у правоздатності або дієздатності.

Ст. 9.Право найму працівників і соціальні гарантії під час використання їх праці.

Для здійснення підприємницької діяльності підприємець має право укладати з громадянами договори про використання їх праці.

Закон України «Про охорону дитинства»

Ст. 22.Діти, які досягли 16-річного віку, мають право займатися підприємницькою діяльністю, можуть бути членами колективного сільськогосподарського підприємства та членами селянського (фермерського) господарства в порядку, встановленому законом.


Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Осень 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее