Тараудың тақырыбы: "ХАЛЫҚТАРДЫҢ МОНҒОЛ-ТАТАР ШАПҚЫНШЫЛЫҒЫНА ҚАРСЫ КҮРЕСІ".
Сабақтың тақырыбы: "Орыс жері монғол-татар шапқыншылығы қарсаңында" - §35-36.
Сабақтың мақсаты:
Орыс жерің монғол-татар шапқыншылығы қарсаңындағы тарихымен, орыс жеріңде болған оқиғалармен танысу, қоғамдық құрылысың сипаттау.
Оқыған тақырыптар бойынша қорытындылау жасау, ой-өрісін кеңейту, пәнге деген қызығушылық ояту, дамыту;
Оқушыларды өткен оқиғалардың тарихымен таныстыра, өз Отанын сүюге, адамгершілікке, адал болуға тарту, тәрбиелеу.
Сабақ типі: жаңа тақырыпты талдау
Сабақ түрі: баяндау, слайдпен жұмыс істеу, кроссворд жасау.
Сабақтың көрнекілігі: карта, кластер, слайд, энциклопедия,, суреттер.
Негізгі ұғымдар: кінәздік, бытыраңқылық, половшылар, құрылтай, Темучин.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
- оқушылармен амандасу
- сынып тізімің тексеру
- оқушыларды зейінге аудару.
ІІ. Ұй жұмысың тексеру:
Египетті арабтар қай жылдары басып алды?
Мәмлүктер деген кімдер?
Аксум мемлекетіндегі қоғамдық құрылысы?
Сонгай мемлекетінің қоғамдық құрылысы?
VII ғасырда Африканың солтүстігін кімдер жаулап алды?
ІІІ. Жаңа тақырыпты талдау:
1 тапсырма:
Тақырыпты оқушылардың арасында 2 топқа бөлу. 1 топ – Алуа мен Абзал, 2 топ – Диана, Айдар, Дидар.
1 топ кластер арқылы §35 тақырыпты дайындайды, ал 2 топ §36 тақырыпты талдайды. Тақырыпты кластер арқылы талдау.
2 тапсырма:
басқа топқа өз тақырыптарына қатысты қысқаша тест жасау /парақта/ - 5 сұрақ, 4 вариант жауабымен.
3 тапсырма:
Қысқаша кроссворд жасау /1 топтың қілт сөзі – КІНӘЗ/, 2 топтың кілт сөзі /МОНҒОЛ/. Әр топ кроссвордтарды бөлек парақшаға дайындайды, нөмірлеп, сұрақтарды астынан жазу керек.
4 тапсырма:
Берілген сөйлемдерде қате сөз табу. Бүл сөздер өз тақырыптарыңда бар.
1 топтың сөйлемі:
1.Владимир-Суздаль хандығы Всеволод Юрьевич Большое Гнездо тұсында дамудың ең жоғары деңгейіне жетіп, орыс жерінің саяси дамуына әсерін тигізді. 2. Бүрінғі Ресей астанасы Псков қаласын 1147 жылы кінәз Юрий Долгорукий салдырды. |
3. Днестр жағасындағы Галиц қаласы өте әдемі болған, қыштаң үйлер, мешіттер, мүнаралар, шіркеулер көп салынған. |
2 топтың сөйлемдері:
1.1155 жылы Есугей баһадүр отбасында қыз бала дүниеге келді. 2. Кеңес сөзінің екінші мағынасы заң дегенді білдіреді. 3. 1225 жылы Жошы өзінің астанасы Қарақорымға келеді. |
5 тапсырма:
1-2 топ өз тақырыбына сай анограмма жазу /15 сөз/ - дүрыс жауабымен.
IV. Бекіту:
Әр оқушыға бекіту ретінде тапсырма беріледі. Әр конвертте сөздер дайындалған, оларды жинап бір сөйлем құрастыру керек.
1-Алуа
ЮРИИ | ДОЛГОРУКИЙ | 1125 | 1157 | ВЛАДИМИР |
СУЗДАЛЬ | КІНӘЗІ | ОЛ | КӨРШІЛІРІНЕ | ШАБУЫЛ |
ЖАСАП | КІНӘЗДІК | ЖЕРІН | КЕҢЕЙТІП | ОТЫРДЫ |
2-Абзал
ГАЛИЧ | ВОЛЫНЬ | КІНӘЗДІГІНІҢ | КҮШЕЙГЕН | КЕЗІ |
ЯРОСЛАВ | ОСМОМЫСЛ | БИЛІК ЕТКЕН | ТҰС |
|
3-Айдар
1204 | 1205 | ЖЫЛЫ | ӨЗІНІҢ | КӨРШІ |
ТАЙПАЛАРЫН | ЖЕҢІП | ЖЕРІҢ | КЕҢЕЙТЕ | ТҮСЕДІ |
4-Гүлден
ШЫҢҒЫС | ҰРПАҚТАРЫНЫҢ | ЖАЛПЫ | ИМПЕРИЯЛЫҚ | ЖИНАЛЫСЫ |
ҚҰРЫЛТАЙ | ХУРИЛТАЙ | ЗОР | АТҚАРДЫ | РӨЛ |
5-Дидар
КЕҢЕС | СӨЗІНІҢ | ЕКІНШІ | МАҒЫНАСЫ | ТОЙ |
ДЕГЕНДІ | БІЛДІРГЕН |
|
|
|
V. Бағалау:
Алуа | Гүлден | Абзал |
Дидар | Айдар |
|
VI. Үй жұмысы – параграф 37 154-157 беттер оқу, тестке жауап беру.
VІI. Рефлексия:
Сабақ қызықты болды ма?
Әсіресе не үнады?
Осы тақырыпқа не қосу болады?
.