№ 31 "Күншуақ" М.Д.Ұ
Ашық ұйымдастырлған оқу қызметінің тақырыбы
"Ойын-ойды өсіреді"
Өткізген "Шаттық" арнайы ересек тобының логопеді: Қазмағамбетова Ғ.Ө
І. Шаттық шеңбері:
Үлкенге де сіз, кішігеде сіз
Сәлембердік сіздерге, құрметпенен біз
Жоғары қарап күн көрдік
Төмен қарап жер көрдік
Оңға, солға бұрылып, егеменді ел көрдім
ІІ. Психологиялық жаттығу
- Мен өзіме әрқашанда сенімдімін
- Мен күштімін
- Менің зейінім артып келеді
- Мен ақылдымын
- Менің еске сақтау қабілетім мықты
- Менің қолымнан бәрі келеді
ІІІ. "Сұрақ-жауап" ойыны
Тәңіртеңгі асты қашан ішеміз
Түскі асты ше?
Кешкі асты ше?
Қайсысын бірінші ішеміз
Жапырықтар сарғайып қашан түседі?
Ағаштардың жапырағы қашан түседі?
Қар қашан жауады?
Шананы қай уақытта тебеміз. Жазда ма, қыста ма?
Жазда неге шана теппейміз?
IV. Тілдік жаттығулар.
Жүріп бара жатқан атты қалай тоқтатамыз? (дррр...)
Қоңыздың үні (жжжж.....)
Иттің ырылы (рррр...)
Масаның ызылы (зззз...)
Жыланның ысылы (ссс...)
Қасқырдың ұлуы (ууу....)
Есек қалай ақырады (иа..иааа...)
Ешкінің дауысы (мәәә...)
Машинанаың дауысы (дррр...)
Әтештің шақыруы (кукарику)
Бақа қалай бақылдайды (ква-ква)
Жаңбырдың дыбысы (тырс-тырс)
Жел қалай соғады? (гуу-гууу...)
Орманда адасқанда қалай дыбыстайды (ауу-аууу..)
V. Логикалық тізбектер ойыны.
Мен айтамын, ал сен....
Біз көзбен көреміз, ал...естиміз
Далада тұр екі ешкі,
қорада тұр үш ешкі
Болады барлығы неше ешкі?
Көлден ұшты жеті қаз
Қайтып қонды екі қаз
Қонбады оның нешеуі
Қане, кім тез табаны ?
А дыбысы шанамен йнауға шықты. Жолдан оның досы Т дыбысы, олда ойнауға шықты. Екуі біпге ойнады. Қандай сөз шықты?
VI. Эмоциялық жағдай. (суреттегіні бейнелеу)
Мақсаты: Бала бойыны әр түрлі мимика ишаратты қалыптастыру.
Шарты: Бала пиктограммада бейнеленген қандайда бір эмоциялық жағдайды бейнелейді.
VII. Сергіту сәті
VIII. "Мен не істеймін, мен не сезінемін"(понтомималық ойын)
Шарты: Сөйлеу тіліне жатпайтын қарым-қатынасты іс-қимылмен көрсету, яғни ойын, еңбек, еркін қызметте понтамима түрінде орындау.
Құс болып ұшу
Атқа шабу
Би билеу
Тісі ауыру, іші ауыру
Қатты күлу
Қатты жылау
Ағаштағы алманы жинау
Күнге қарау
Штанга көтеру, лақтыру, демалу
IX. Саусақ жаттығуы.
Тауыққа мен жем шаштым (шеп-шеп)
Тауық жемді шоқып жүр (тық-тық-тық)
Х. Ғажайып текше
Шарты: Дыбысқа байланысты суреттерден сөйлем құрау. Дыбыстық талдау.
ХІ. Топтық жұмыс
ХІІ. Тіл ұстарту:
Қаздар шықты далага га-гага
Үйрек шықты далаға кря-кря-кря-кря
Тауық шықты далаға қыт-қыт-қыт
Әтеш шықты далаға кукарику
ХІІ. Қорытындылау.
Мақсаты: 1. Балаларды сөйлеу тілін белсенді пайдалануды қамтамасыз ететін қабілеттерді ойын арқылы қалыптастыру. 2. Балалар ойын барысында қимыл белсенділігін, икемділігін, қабілеттілігін дамыту.
-Балалардың еркін зейінін дамыту. 3. Ойын процесі барысында қызуғушылық сезімдерін оятып, өзін-өзін тануға тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: Ойын теропиясы барасында пайдаланылатын құралдар, ойыншықтар, суреттер, текше, әсерлі музыкасы.
Ұйымдастырылған оқу қызметінің бағдарламасы
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
"Сұрақ - жауап" ойыны
Тілдік жаттығулар
"Логикалық тізбектер" ойыны
Эмоциялық жағдай (суреттегіні бейнелеу)
Сергіту жаттығуы
Мен не істеймін, мен не сезінемін (понтамималық ойын )
Саусақ жаттығуы
Ғажайып текше
Жеке жұмыс
Тіл ұстарту
Қорытындылау