Ойлайық та ойнайық.
Б.К.Казбекова
Ы.Алтынсарин атындағы жалпы білім беретін №25 орта мектебінің кітапхана меңгерушісі.
Кітапханалық сабақтың тақырыбы: «Ойлай отырып,ойнайық»!
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Оқушылардың ой ұшқырлығын дидактикалық ойындар арқылы түсініктерін кеңейту.
Дамытушылық. Сөз байлығын,шығармашылық қаблеттерін ойын арқылы дамыту.
Тәрбиелік. Шапшаңдыққа, алғырлыққа тәрбиелеу.
Әдістер: Сұрақ – жауап,талдау,құрастыру.
Көрнекіліктер:Төрт түліктің суреттері,цифрлар,әріптер,ойыншықтар,қоржын.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:
Сәлеметсіздер ме, балалар! Көңіл-күйлерің қалай,жақсы ма?Ендеше,ойын сабағымызды бастамас бұрын әрбір ойынды ойнағанда мына ережелерді есімізге сақтап алайық,сонда ойынымыз сәтті өтеді.
Ережесі: Күлімсіреу, бір-біріне кедергі жасамау,сөзді бөлмеу,тыңдау.
2.Негізгі бөлім:
1. Әр оқушы өз есімдерін айтып таныстырады да, бір-бірінің қолдарынан ұстайды. Осылайша жалғасып, «достық шеңберін»құрап,бір –бірлеріне сәттілік тілейді.
2.Әділқазы мүшелерімен таныстыру.
I кезең: Белсенді әріптер.
Ойын шарты: Әр түрлі әріптер көрсетіп,сол әріптерден сөз ойлап айтып,жарысады.
II кезең: Төлін тап.
Ойын шарты: Тақтаға үй жануарлары ілінеді.Оқушылар әрбір үй жануарларының қасына өз төлін тауып ілуі тиіс.
III кезең: Сөз ойла , тез ойла.
Ойын шарты:Кітапханашы бір сөз айтады,оқушылар жалғасын тез ойлап табу керек.
Суретші...(сурет салады)
Дәрігер...(адамдарды емдейді)
Қойшы...(Қой бағады)
Биші...(би билейді)
Мұғалім...(сабақ береді)
IV кезең: Адасқан сандар.
Ойын шарты:1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 сандары жазылған карточкаларды кітапханашы шатастырып тақтаға іледі,адасқан сандарды балалар ретімен тура санап іледі.
V кезең: Аққала құрастыр.
Ойын шарты:Балалар екі топқа бөлінеді.Әр түрлі қиып дайындалған геометриялық қиындылардан аққала құрастыру керек.
VI кезең: Қайсысы қалай дыбыстайды?
Ойын шарты: Үй жануарларының ойыншықтарын көрсету.Оқушылар олардың атауын тауып,қалай дыбыстайтынын айту керек.
VII кезең: Досыңды тап.
Ойын шарты:Балалардың көздерін таңып,өз достарын табу керек.Олар өз досының қолын,шашын,киімін ұстап,сипау арқылы табады.
Талдау:
1.Балалар,ойындар ұнады ма?
2.Жауап беру қиынға соқты ма?
3. «Күлегештер»(смайликтер салу).Балалар бүгінгі ойындардан алған әсерлерін,көңіл-күйлерін ақ қағаз бетіне күлегештерді сала отырып,ол арқылы өзінің көңіл – күйін көрсетеді.
Қорытынды: Бүгінгі ойын сабағымыз сендерге жақсы көңіл-күй сыйлаған екен,оны қолдарыңдағы күлегештердің көңіл-күйі арқылы байқап тұрмын.
Осылайша,сабақ ойындарды ойнағанда үнемі дұрыстап ойланып,белсенді ойнасаңдар,өздеріңнің ақылды бала екендеріңді дәлелдеп көрсетесіңдер.Бақытты балалық шақтарыңда әрдайым өмірде күлімдеп,ақылды болып жүріңдер!
Қарағанды облысы.Балқаш қаласы.