Сабақтың тақырыбы: Натрий және оның қосылыстары. 8 сынып.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Оқушылардың өздігінен іздене отырып натрийдің физикалық, химиялық қасиеттерін ақпаратты сауаттылық арқылы зерттеу жұмысын жүргізу.
Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту, өз ойларын еркін, жүйелі айтуға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Ұжымда ұйымшылдыққа, бірін-бірі тыңдауға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: Сыни тұрғыдан дамиды. Өзін-өзі реттейді. Ақпаратты сауаттылықты дамытады. Бірімен-бірі топпен қарым қатынасқа түседі.
Сабақтың түрі:панарамалық сабақ.
Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, зерттеу жұмысы, сыни тұрғысының стратегиялары , постер жасау.
Сабақтың барысы:
Тапсырмалар | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық 1мин | «Сергіту сәті»
Күндей жарқырап, Айдай арайлап Жұлдыздай жарқырап Таза көңілмен Бүгінгі сабағымызды бастайық!
| Бейне фильмдегі іс-қимылды қайталайды. |
Топқа бөлу. 2мин
| Топтық ережені құрғызу, топтың атын анықтату.
1-топ «Физиктер» 2-топ»Химиктер» 3-топ» Географтар» 4-топ.» Биологтар»
| Топтық ережені құрады, топтың атын анықтайды. |
Үй тапсырмасын тексеру 6 мин | «Ыстық орындық» жүргізу | Әрбір топтан 1 оқушыдан шығып, сұрақтың деңгейіне жауап беру. |
«Қызығушылықты ояту» 1 мин | Сабақтың тақырыбын ашу үшін жасырын жұмбақ қою.
Адамдар қандай тас жейді?» Ж: ас тұзы.
| Тақырыпты ашады, талдайды. |
«Мағананы тану» 20 мин | Әрбір топқа тапсырмалар беріледі. 1-топ . Оқулықты пайдалана отыра ертегі «Натрий» -дің физикалық қасиеттерін табу және түсіндіру.
2-топ. Электронды оқулық арқылы натрийдің және оның қосылыстарының зертханалық жұмыстарын , жасап, дәлелдейді.Топтағы әрбір балаға жеке тапсырмалар беріледі.
3-топ. «Географтар» тобы Натрий және оның қосылыстарының географиялық кен орындарын слайд құру арқылы таныстырады интернет желісін қолдана отыра.
4-топ. «Биологтар» тобы натрийдің қосылыстарының физиологиялық әсерін постер бетіне түсіреді.
| Натрийдің физикалық қасиеттерін топпен түсіндіреді.
Зертханалық жұмыстың саны 5 –еу , әрбір бала жеке-жеке жұмыс жасап, дәлелдеуге тырысады.
Интернет желісін қолданып, слайд құрады.
Натрийдің қосылыстарының физиологиялық әсері бойынша дәлелдер, құнды пікірлер айтады.
|
«Ой толғау» 3 мин. | Топты неге IV топқа бөлдік? Кері байланыс жасау.
| Сабақтың ұнаған, ұнамаған тұстарын айтады. Сабақтан алған білімдерін ортаға салады. |
Бағалау | Мұғалім тарапынан бағалау . Өзара бағалау, Топтық бағалау жүргізеді. | Көшбасшы топты бағалайды. Әділ баға береді. |
«Екі жұлдыз, бір тілек. | Сабақтың сәтті тұстары мен сәтсіз тұстарын ашып көрсету. | Келесі сабаққа ұсыныс жасайды. |
Үй жұмысы | §64 Натрий қасиеттері. §Натрийдің қосылыстары. Күнделікті үй тұрмысында қолданып жүрген натрий қосылысын анықтау. № 185 беттегі 5,6 жаттығу. |
|