Внеклассное мероприятие по английскому языку
Mystery Labyrinth
Цели мероприятия:
1. Повторить пройденный учебный материал в неформальной обстановке при помощи игр и конкурсов.
2. Подвести итог проведенной учебной работе на данном этапе обучения английскому языку.
3. Повысить интерес учащихся к изучению английского языка.
Ход мероприятия:
I. Организационный момент.
Good morning, children! I am glad to see you. Today we have a special lesson. It is a game-lesson “Mystery Labyrinth”.
II. Проведение конкурсов.
1. “Coloured dream”
Показывается табло, состоящее из квадратов разных цветов, на каждом квадрате написана английская буква (на розовом С, на зеленом O, на голубом P, на коричневом Y, на красном тире, на желтом B и на оранжевом K). Ведущий поочередно называет цвета, а ученики должны записать соответствующую этому цвету букву, в результате чего у них должно получиться определенное слово. Это слово – COPY-BOOK
2. “Riddles”
Учащимся предлагается разгадать загадки.
My home is in a nice cool pond,
Of croaking and jumping I’m very fond. (a frog)
I have a round face and two large eyes,
That can see in the dark; they call me wise. (an owl)
I love to run and jump and play,
“Baa” is the only world I can say. (a sheep)
I have six legs, my coat is green,
I’m the very best hopper you’ve ever seen. (a grasshopper)
3. “Friendly numbers”
Учащимся предлагается алфавит, буквы которого вразброс пронумерованы (D – 15, E – 23, I – 8, S – 12, T – 1 и U – 19). Ведущий называет цифру, а ученики должны быстро найти соответствующую букву и записать ее. В итоге должно получиться слово – STUDIES
4. “Crazy questions”
Из трех предлагаемых ответов на вопросы необходимо выбрать один правильный и соответствующую ему букву записать. Должно получиться слово – book
Which is smaller?
a mouse (b)
a fox (l)
a hare (a)
Which can run faster?
a zebra (s)
a bear (k)
a lion (o)
Can a penguin fly?
yes (r)
no (o)
sometimes (e)
Can a tiger swim?
yes (k)
no (m)
sometimes (u)
“Puzzle”
Внимательно прослушав инструкцию к заданию, дети должны найти картинку и обозначить букву, которая ей соответствует (картинки висят на доске: картинка с птичкой, картинка с куклой, картинка с деревом, картинка с всадниками, картинка с котенком и картинка с цветком)
Примечание: задание направлено на повторение предлогов.
This picture is between a bird and a tree.(s)
This picture is next to a cat.(c)
This picture is on the left-hand of a flower.(h)
This picture is above a horsemen.(o)
This picture is on the right-hand of a doll.(o)
This picture is under a bird.(l)
6. “Crossword”
K | ||||||||||||||||||||||||
S | K | Y | ||||||||||||||||||||||
K | E | Y | ||||||||||||||||||||||
M | A | K | E | |||||||||||||||||||||
S | K | A | T | E | ||||||||||||||||||||
D | E | S | K | |||||||||||||||||||||
| K | N | I | F | E |
|
| |||||||||||||||||
Q | U | I | C | K | L | Y |
|
|
| |||||||||||||||
| K | I | T | T | E | N | ||||||||||||||||||
B | L | A | C | K |
| |||||||||||||||||||
| K | I | T | C | H | E | N | |||||||||||||||||
P | O | C | K | E | T |
| ||||||||||||||||||
S | K | I | R | T | ||||||||||||||||||||
L | I | K | E |
1. Where the sun, moon and stars are seen.
2. You open a lock in the door with help of it
3. To do something.
4. You move on ice with it.
5. You write at it.
6. An instrument for cutting.
7. Fast.
8. A young cat.
9. The opposite of “White”
10. A room where food is cooked.
11. You have it in your clothes.
12. A woman’s or girl’s dress.
13. To be fond of.
7. “Character”
Ученики, прослушав текст, поднимают табличку с номером – ответ на вопрос.
Sociable | Witty | Reliable | Cheerful | Moody |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1. Sometimes this person may be in a good mood. Sometimes he may be upset. His mood changes often and suddenly.
2. This one is the sort of a person you can always come to if you have a problem. You can trust your problem to this man or woman, that’s why you depend on him.
3. It’s too easy for this person to meet new people. He/she likes to make an acquaintance with other people, to tell them about his/her life.
4. This person open-hearted, he knows a lot of jokes and he frequently makes people laugh.
5. This person is usually in a good mood. He/she smiles, and he/she is usually quite happy. He /she never tells you about his/her problems.
“Crossword”
Reading Across:
2. Rest day (Sunday). 6. Indefinite article (an). 7. Something we wear round our waist (belt). 8. That which we read (book). 10. To move or go quickly on the feet (run). 11. Unchanged (same). 13. Pronoun (other). 14. That which grows in gardens, parks, yards and streets (tree). 15. Flag (banner).
Reading Down:
1. A thing on which we sleep (bed). 2. Place where people walk and buses run (street). 3. This numeral is next to eight (nice). 4. Preposition (about). 5. Possessive pronoun (your). 6. Fruit (apple). 9. Little cat (kitten). 12. Antonym of answer (ask).
III. Подведение итогов мероприятия.