Оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру
Алматы облысы
Еңбекшіқазақ ауданы
Бөлек ауылы
«М.Горький атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Информатика пәнінің мұғалімі Оспанбаева Бағлан Өмірғалиқызы
Сабақтың тақырыбы: Модельдер. Ақпараттық модельдеу. Компьютерде модельдерді зерттеу.
Сабақтың мақсаты: Модельдеу түрлерін жаңа технологиялық ақпаратты қолдана отырып, ақпараттық модельмен жұмысты бейнелеп көрсету.
Білімділік: Ақпараттық модель туралы толық мәлімет беру.
Дамытушылық: Оқушылар логикалық ой-өрісін, зейінін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты меңгеру.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы.
Әдіс-тәсілдері: Жеке, топпен жұмыс, өз бетімен жаңа білім алу, бекіту жаттығулары.
Пәнаралық байланыс: Математика, биология, география, технология
Көрнекі құралдар: Үлестірме тапсырмалар, тұсаукесер, карточкалар.
Техникалық құрылғы: Компьютер, проектор, тұсаукесер, магниттік тақта.
Сабак барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу, балаларды түстер арқылы топқа бөліп отырғызу. Топ басшыларын анықтау.
2. Миға шабуыл:
3. Жаңа сабақ:
Модель дегеніміз – нақты объектіні, процесті немесе құбылысты ықшам әрі шағын түрде бейнелеп көрсету.
Модель – көрнекі түрде жазбаша жоспар, сызба ретінде жасалады.
Модельдеу – объектілерді, процестерді немесе құбылыстарды зерттеу мақсатында олардың моделін (макетін) құру.
Модельді қасиеттеріне қарай мынадай топтарға:
Қолданылу аймағы.
Модельде уақыт факторын ескеру.
Білім саласына қарай топтау.
Модельді көрсету тәсіліне қарай топтау.
Ақпараттық модель- зерттеудегі объект туралы қажетті ақпараттың бәрін қамтитын шамалар жиынтығы. Ақпараттық моделді қолмен ұстап, көзбен көре алмаймыз, себебі олар тек ақпараттардан ғана құралады.
Мысалы: әрүрлі құбылыстар: экономикалық, физикалық, химиялық.
Материалдық модель - нақты нысандар, мысалы: глобус, схемалар, манекен, ұшақ моделі.
Ақпараттық модельдің түрлері:
Геометриялық модель – графикалық пішіндер мен көлемді конструкциялар.
Ауызша модель – иллюстрацияны пайдаланып, ауызша және жазбаша сипаттаулар.
Математикалық модель – объект немесе процестің әр түрлі параметрлерінің байланысын көрсететін математикалық формулалар.
Құрылымдық модельдер – схема, графиктер мен кестелер.
Логикалық модель – ой қорытындысы мен шарттарды талдау негізге алынған іс-әрекеттерді таңдаудың әр түрлі нұсқалары көрсетілген модельдер.
Арнайы модельдер – ноталар, химиялық формулалар.
Компьютерде модель құру кезінде объектіге зерттеу мақсатында, зерттеу құралдары мен адамның білім дәрежесіне қарай әртүрлі ақпарат жинақталады. Мысалы: өсіп тұрған гүл жөнінде биология маманы, дәрігер және оқушының алатын мәліметтерін салыстырайық.
4. Сергіту сәті
5. Топпен жұмыс: әр топқа карточкалар ұсынылады. Тапсырма бойынша әр топ модель құрады.
6. Бағалау
7. Қорытындылау: сұрақ-жауап
8. Рефлексия: сабақтан алған әсерлерімен бөлісу, стикерге жазып ілу.