Күні: | Пән: қазақ тілі | Сынып: 3
| ||||||
Сабақтың тақырыбы: Оқу құралдары | ||||||||
Сілтеме: |
| |||||||
Сабақтың мақсаты: | ||||||||
Білімділік мәні: | Оқу құралды туралы білетін, алған білімдерін толықтыру. Өз ойларын еркін жеткізуге үйрету арқылы жаңа сөздер қорын жинақтайды . | |||||||
Дамытушылық мәні: | Әр түрлі тапсырмаларды қолдана отырып, ауызекі сөйлеу, есте сақтау қасиеттерін дамыту; пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру. | |||||||
Нәтиже: | Оқушылар тапсырмалар арқылы қос нүкте, жақша мен тырнақша жайлы түсінеді, топпен жұмыс істеуге үйренеді | |||||||
Түйінді идеялар: | Оқу құралдары туралы жаңа сөздерді меңгерту,толық түсінік беру,грамматикалық тақырып бойынша алған білімдерін тереңдету | |||||||
Сабақтың түрі: | Жаңа сабақ | |||||||
Әдіс-тәсілдері: | АКТ, ЖИГСО-1, диалогтық оқыту, сәйкестендіру кестесі | |||||||
Пәнаралық байланыс: |
| |||||||
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.) | ||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||
|
| |||||||
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.) (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі) | ||||||||
| ||||||||
Қызығушылықты ояту (2 мин.) | ||||||||
3-сыныпқа арналған электронды оқулықтан Оқу құралдары тақырыбына арналған бейне материал қосылады. Ол материалда: мәтін, сурет, анимация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру қамтылған. | Оқушылар зейін қойып тыңдайды
| |||||||
Мағынаны тану
(Жаңа сөздермен танысу. Сатып алды – купил(а) Сызғыш – линейка Қорап – пенал Өшіргіш – стирательная резинка ә) Жаңа сөздермен сөз тіркесін, сөйлем құрастыру. 1-жаттығу. Мәтінді оқып, түсінбеген сөздерді аудару. 2-жаттығу. Оқу құралдары не үшін керек? Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қой. Үлгі: Кітапты оқимыз. Дәптерге жазамыз.
| ||||||||
ББҮ (2 мин.) | ||||||||
ББҮ-ны толтыру | ББ бойынша флипчартта жазу | |||||||
Білемін? | Білгім келеді? | Үйрендім? | ||||||
Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.) | ||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||
Сыныпты Пирамида, Бәйтерек және «Мәңгілік ел» суреттер қиындысы арқылы 3 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру. Оқушыларға жаңа тақырыпты жазғызу. Балалар біз сендермен 1,2, сыныптарда өткен болатынсыңдар.Оқу құралдарына не жатады? 1-тапсырма.Сөздікпен танысу,жаңа сөздерді сөздік дәптеріне жазу. Жаңа сөздермен сөз тіркесін құру, Топтарға жетон таратылады.Бағалау. 2-тапсырма.Мәтінмен жұмыс.Мәтінді мәнерлеп екі топтан 2-3 оқушыдан тізбектеп оқу. Менің оқу құралдарым. Мен төртінші сыныпта оқимын.Менің оқу құралдарым бар.Олар: кітап,дәптер,күнделік ,қылқалам,түрлі-түсті қарындаштар,пенал,сызғыш,өшіргіш.Кітап оқу үшін керек,дәптер жазу үшін керек.Ал,күнделік мұғалім баға қою үшін керек. Күнделікте жақсы бағалар болу керек.Менің сөмкемде кітап,қаламсауыт,күнделік,дәптер бар. Мен оқу-құралдарымды өте таза және ұқыпты ұстаймын.
| Оқушылар белсене қатысады. Суреттерді құрастыру арқылы үш топқа бөлініп отырады. Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Топтағы әрбір оқушының қолдарына «бағалау парағы» беріледі. Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды. . Оқушылар өздері оқыған ақпарат туралы топқа түсіндіреді. | |||||||
Ой толғаныс (4 мин.) | ||||||||
Кім, не сатып алды? Айдос қалам, сызғыш сатып алды. Дос – доспыз – бәріміз доспыз. Дүкен – кітап дүкені – кітап дүкеніне бардық. Сатып алды – кітап сатып алды. Сәйкестіру.Әр топтан оқушылар шығып қазақ және ағылшын сөздерді сәйкестіреді,ауызша орысша баламасын айтады.
| Жатығуларды орындайды | |||||||
Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.) | ||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау) | Сұрақтарға жауап береді. | |||||||
Бағалау (2 мин.) | ||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||
Бақылайды, бағалайды. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды. | Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды. | |||||||
Үйге тапсырма (1 мин.) | ||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||
Үйге 5-9 беттердегі §1. « Оқу құралдары»тақырыбын оқып келу. | Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. | |||||||
Рефлексия (2 мин.) | ||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну. | Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады. |