Пән: Жаратылыстану Сынып: 2 «в» Күні: 04.09.2017 Сабақтың тақырыбы: Мен зерттеушімін | Мектеп: «С.Қондыбай атындағы №22 жалпы білім беру орта мектебі» Мұғалімнің аты-жөні: Асанова Айымгуль Жолдасбаевна Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | |
Ұзақ мерзімді оқу мақсаты | 2.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, үрдістері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды және зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау; 2.1.2.1 «ақпарат көзі» ұғымын және оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру; 2.1.2.6 эксперименттің басты белгілерін анықтау (мақсат, болжам, ресурстар, жоспар, мерзім, нәтиже) | |
Сабақтың мақсаттар | 1. Зерттеушінің тұлғалық рөлін анықтайды; 2. Ақпарат көздері туралы айтады; 2.Экспериментке қажетті ресурс түрлерін үйренеді;
| |
Бағалау критерилері | 1.Тәжірибенің негізгі белгілерін (мақсат, гипотеза, ресурстар, жоспар, мерзім, нәтиже) анықтайды; 2.Ақпарат көзінің маңыздылығын түсіндіреді; 2.Экспериментке қажетті ресурс түрлерін ажыратады; | |
Сөздік қор | Гипотеза, ресурстар, тәжірибе,эксперимент | |
Құндылықтарды дарыту | Еңбекке және шығармашылық баулу. | |
Пәнаралық байланыс | Дүниетану, математика. | |
АКТ қолдану дағдысы | Интерактивті тақта, видеоролик. | |
Алдыңғы меңгерілген білім | Оқушылар 1-сынып бағдарламасынан адамзат ашқан жаңалықтар үшін қоршаған ортаны бақылау маңыздылығын біледі. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар
| |||
Сабақтың басы 3 мин
3мин
1мин
| (МК) Шаттық шеңбер Қуанамын мен де , Қуанасың сен де. Қуанайық, достарым, Арайлап атқан күнге. Міне, менің қолым бос, Жылуыма жылу қос. /Оқушылар бір-бірін қолдарынан алып, бір-біріне жылуын сыйлайды./
(Т) «Ойлан!Тап!» айдары Мақсаты: оқушылардың қызығушылығын арттыру, сабақтың тақырыбын анықтау, сыни ойлауын дамыту. Балаларға сөзжұмбақ ұсынылды. Сөзжұмбақтың шешуін табу арқылы тақырыпты анықтайды.
Дескриптор -Суреттің атын табады; -Қажет емес әріптерді алады. ТӘЖІРИБЕ сөзі шығады. Қ/б Шапалақтау әдісімен бағалаймын. Сабақтың тақырыбымен таныстыру. -Балалар, қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақта неге қол жеткіземіз? /оқушылардың жауаптарын тыңдау, тақтаға жазу/ Сабақтың мақсатымен таныстыру. Бағалау критерйлерін шығару. | Интерактивті тақта
Сөзжұмбақ
| |||
Сабақтың ортасы 5мин
2мин
4мин
3мин
5 мин
3 мин
3 мин
2 мин
7 мин | (Т) «Артығын тап!» ойыны Диван, керует, теледидар, орындық, үстел. Парта, орындық, тақта, үстел, кітап. Газета, орамал, қалпақ, бөрік, сәукеле. Қалам, дәптер, ғаламтор, өшіргіш, пенал. Бақылау, ұйықтау, күлу, жазу. Сурет, тәжірибе, сөз, іс-әрекет. Дескриптор -Сөздерді оқиды. -Артық сөзді табады. -Артық затты не үшін пайдаланатынын айтады. Қ/Б Ауызша бағалау әдісімен бағалаймын. (Ұ) Оқушылармен диалог құру -Балалар, қандай сөздер артық болып шықты? -Біз оларды не үшін пайдаланамыз? /оқушылардың жауаптарын тыңдау/
-Балалар, бұларды ақпарат көзі деп неге айтамыз? -Бұдан басқа тағы да қандай ақпарат көздерін білесіңдер? -Зерттеу жүргізгенде ақпарат көздерін пайдалану қажет пе? -Не үшін? /оқушылардың жауабын тыңдау/ Ашық сұрақ -Балалар, қоршаған ортадағы жаңалықтарға қалай қол жеткіземіз? -табиғат құбылыстарының өзгерістерін қалай білеміз? /оқушылардың жауабын тыңдау/
(Т) Проблемалық сұрақ -Зерттеуші -ғалым болып, зерттеу жүргізу үшін не керек? /оқушылар топта отырып, сұраққа жауап іздейді/ (МК) «Таныс бол!» айдары Мақсаты: тәжірибенің негізгі кезеңдерімен танысу. Тәжірибе жүргізуді жоспарлаудың кезеңдерімен таныстыру;
Эксперимент жасағанда мен оның орындалу ретін сақтаймын. 1.Сұрақ қоямын. 2.Болжам жасаймын. 3.Ресурстарды пайдаланамын. 4.Шаманы өлшеймін. 5.Шаманы өзгертемін. 6.деректерді жазамын,салыстырамын, талдаймын. 7.Қорытынды жасаймын.
Жұптық жұмыс Мақсаты: проблемалық сұрақтың жауабын табуда сыни ойлау дағдыларын дамыту, өз ойын еркін жеткізе білуге дағдылану. Оқушыларды шарды көрсетіп, сұрақ қояды: Бүгінгі тақырыбымыз бен шардың арасында қандай байланыс бар? Қай кезде шарды аспанға ұшыра аламыз? (шар газға толтырылғанда) Үстел үстіндегі ресурстар мен шардың байланысы қандай деп ойлайсыңдар? (ас содасы, сірке қышқылы, бөтелке, су) Қ/Б Бас бармақ әдісі бойынша бағалау. /оқушылар үстел үстіндегі ресурстарға қарай отырып, гипотеза шығарады /
Сергіту сәті: «Қара жорға биі»
Тәжірибе жүргізу: Мақсаты: бақылағыштыққа, зерттеушілікке, ақпаратты кестеге түсіре отырып, қорытынды шығара білуге дағдылану. Мұғалім тәжірибенің барысын көрсетеді. Оқушылар тәжірибені бақылайды. Шарға ас содасын салу; Бөтелкеге уксус құю; Бояу араластыруға болады; Бөтелкенің аузын шармен бекіту; Ас содасын усксупен араластыру; Қорытынды шығару.
| Интерактивті тақта
Интерактивті тақта
Оқулық
«Қара жорға» бейнеролик
Ас содасы, сірке суы, бояулар, шар,т.б.
| |||
Сабақтың соң 4 мин
| Рефлексия: -Қане, балалар! Оқыдық, салыстырдық. Тәжірибе жасадық, Соныменен сабақта Нені оқып үйрендік? Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізіп сұрақтарға жауап береді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - қандай жұмысты жалғастыру қажет
Оқушылар өз жұмысы мен сыныптастарының жұмысын «2 жұлдызша 1 тілек арқылы бағалайды». | 2 жұлдызша 1 тілек парақшалары | |||
Дифференциация- оқушыларға қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
| |||
Топта отырып, таңдаған өлшеу құралдарымен бойларын өлшейді және нәтижелерін жазады.
| Оқушылар өз жұмысы мен сыныптастарының жұмысын «2 жұлдызша 1 тілек арқылы бағалайды», бас бармақ, шапалақтау, ауызша марапаттау әдісі арқылы бағалаймын. | Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері кезінде орындықтар мен парталардан сақтану. | |||
Сабақ бойынша рефлекция Сабақ мақсаттары оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, ойлау туралы ойланыңыз?) 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, ойлау туралы ойланыңыз?) 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы не білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |