«Осень 2024»

Математика "Санды өрнек"

Сабақтың тақырыбы: Санды өрнек және әріпті өрнек Сабақтың мақсаты: Санды өрнек және әріпті өрнек туралы түсінік беру. Математикалық өрнектерді оқи білуді үйрету. Ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту үшін ауызша, жазбаша есептеу дағдыларын қалыптастыру, логикалық ойлау қабілетін дамыту. Оқушылардың білім деңгейі мен ой-өрісің жан-жақтылығына, шапшаңдыққа, тиянақтылыққа, қиялын дамытуға әсер ету. Сабақтың түрі: жаңа сабақ, ойын түрлері Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, топпен жұмыс Сабақтың көрнекілігі: Слайд арқылы кесте, суреттер, математикалық жұмбақ есептер, ойлан-тап. Сабақтың жүрісі: 1.Ұйымдастыру бөлімі: Психологиялық дайындық Біз бақытты баламыз, Ойнап-күліп аламыз. Жетілсін деп санамыз, Оқып,білім аламыз! 2.Қызығушылығын ояту: 1) Көктем туралы кіріспе әңгіме, өлең шумақтарын сұрау. 2)Жұмбақ жасыра отырып топқа бөлу. 3)»Жұмбақ саусақ» әні. 4) Сұрақ-жауап әдісі: а)санның құрамын анықтау. Ә)»Сандарға саяхат жасау.»-ойыны. 1-топ: 1.3.5.7.9. 2-топ:1.4.7.10 3-топ: 10.6.2. 5)Геометриялық фигураларды анықтау. 6)Сурет бойынша ауызша есеп құрастыру. А)Фермада 10 қой және с ешкі бар.Фермада неше мал бар? Б)Әсемде 20 гүл бар.Ол 10 гүлін досына сыйлады.Әсемде неше гүл қалды? 3. Мағынаны ашу: -Слайд арқылы жаңа сабақты меңгерту. 1)Санда өрнек 6+4, 10-7; 2)Әріпті өрнек: а-4, 4-а, а+4, 4+а; Талдау: -Ұқсастығы қандай? (екеуі де өрнек, екеуінде де сан бар, таңбалары бірдей) -Айырмашылығы қандай? (біреуінде сан бар, екіншісінде әріп жок) -Қорытынды: Өрнекте әріп болса-ол әріпті өрнек, ал әріп болмаса онда ол санды өрнек. 4.Оқулықпен жұмыс: екі тапқа бөлініп,№1 есепті ауызша санап,талдау. 1.Қосылғыштардың бірін арттырған кезде қосындының мәні қалай өзгереді? 2.Азайтқышты арттырған кезде айырманың мәні қалай өзгереді? 3. Азайғышты арттырған кезде айырманың мәні қалай өзгереді? 5.Дәптермен жұмыс: №2 Салыстыру: а*а+30 в*в-30 с+30*30+с 50-с*10 №3 есептемей салыстыру: 1-топ: 40+30*50+40 2-топ:80-40*80-10 70+30*70-30 70-20*70-30 с+30*с-30 а+30*50+а 70-с*30-с у+30*у-30 Ой-толғаныс. №1өрнектерді пайдаланып,тура теңдік және теңсіздіктер құрастырындар: а+70,70+а,70-а,а-0 6.Сергіту сәті: «Он саусақ» әні. №4.Есептің сызбасын толықтырып,шығар: Анам бақшаға егу үшін көшеттер дайындады.Ол 40 қызанақтың көшетін,одан 20-сы артық қиярдың көшетін отырғызды.Анам неше қиярдың көшетін отырғызды? №5 Өзіндік жұмыс /1-топ,2-топ/ 7.Математикалық жұмбақ есеп: 1.Мен бір сан ойладым, оған 50-ді қосқанда, 90 шықты. Мен қандай сан ойладым? 2.Көлден ұшты жеті қаз, Қайтып қонды екі қаз. Қонбады оның нешеуі? Кәне кім тез шешеді? (5) 8.Венн диаграммасы: А+5аа+ааА+5 9.Қорытынды 10. Бағалау.

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы: Санды өрнек және әріпті өрнек 
Сабақтың мақсаты: Санды өрнек және әріпті өрнек туралы түсінік беру. Математикалық өрнектерді оқи білуді үйрету. Ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту үшін ауызша, жазбаша есептеу дағдыларын қалыптастыру, логикалық ойлау қабілетін дамыту. Оқушылардың білім деңгейі мен ой-өрісің жан-жақтылығына, шапшаңдыққа, тиянақтылыққа, қиялын дамытуға әсер ету. 
Сабақтың түрі: жаңа сабақ, ойын түрлері 
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, топпен жұмыс 
Сабақтың көрнекілігі: Слайд арқылы кесте, суреттер, математикалық жұмбақ есептер, ойлан-тап. 
Сабақтың жүрісі: 
1.Ұйымдастыру бөлімі: 
Психологиялық дайындық 
Біз бақытты баламыз, 
Ойнап-күліп аламыз. 
Жетілсін деп санамыз, 
Оқып,білім аламыз! 
2.Қызығушылығын ояту: 1) Көктем туралы кіріспе әңгіме, өлең шумақтарын сұрау. 
2)Жұмбақ жасыра отырып топқа бөлу. 
3)»Жұмбақ саусақ» әні. 
4) Сұрақ-жауап әдісі: 
а)санның құрамын анықтау. Ә)»Сандарға саяхат жасау.»-ойыны. 
1-топ: 1...3...5...7...9... 
2-топ:1..4..7..10 
3-топ: 10..6...2. 
5)Геометриялық фигураларды анықтау. 
6)Сурет бойынша ауызша есеп құрастыру. 
А)Фермада 10 қой және с ешкі бар.Фермада неше мал бар? 
Б)Әсемде 20 гүл бар.Ол 10 гүлін досына сыйлады.Әсемде неше гүл қалды? 
3. Мағынаны ашу: -Слайд арқылы жаңа сабақты меңгерту. 
1)Санда өрнек 6+4, 10-7; 
2)Әріпті өрнек: а-4, 4-а, а+4, 4+а; 
Талдау: -Ұқсастығы қандай? (екеуі де өрнек, екеуінде де сан бар, таңбалары бірдей) 
-Айырмашылығы қандай? (біреуінде сан бар, екіншісінде әріп жок) 
-Қорытынды: Өрнекте әріп болса-ол әріпті өрнек, ал әріп болмаса онда ол санды өрнек. 
4.Оқулықпен жұмыс: екі тапқа бөлініп,1 есепті ауызша санап,талдау. 
1.Қосылғыштардың бірін арттырған кезде қосындының мәні қалай өзгереді? 
2.Азайтқышты арттырған кезде айырманың мәні қалай өзгереді? 
3. Азайғышты арттырған кезде айырманың мәні қалай өзгереді? 
5.Дәптермен жұмыс: 
№2 Салыстыру: 
а*а+30 в*в-30 
с+30*30+с 50-с*10 
№3 есептемей салыстыру: 
1-топ: 40+30*50+40 2-топ:80-40*80-10 
70+30*70-30 70-20*70-30 
с+30*с-30 а+30*50+а 
70-с*30-с у+30*у-30 
Ой-толғаныс. 
№1өрнектерді пайдаланып,тура теңдік және теңсіздіктер құрастырындар: 
а+70,70+а,70-а,а-0 
6.Сергіту сәті: «Он саусақ» әні. 
№4.Есептің сызбасын толықтырып,шығар: 
Анам бақшаға егу үшін көшеттер дайындады.Ол 40 қызанақтың көшетін,одан 20-сы артық қиярдың көшетін отырғызды.Анам неше қиярдың көшетін отырғызды? 
№5 Өзіндік жұмыс /1-топ,2-топ/ 

7.Математикалық жұмбақ есеп: 
1.Мен бір сан ойладым, оған 50-ді қосқанда, 90 шықты. Мен қандай сан ойладым? 
2.Көлден ұшты жеті қаз, 
Қайтып қонды екі қаз. 
Қонбады оның нешеуі? 
Кәне кім тез шешеді? (5) 
8.Венн диаграммасы: 

А+5аа+ааА+5 

9.Қорытынды 

10. Бағалау.

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Осень 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее