Сабақтың тақырыбы: : «Сырым Датұлы бастаған қазақтардың ұлт-азаттық қозғалысы»
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға С.Датұлы көтерілісімен таныстырып, ерекшеліктерін түсіндіру.
Сабақтың міндеттері: 1. Көтерілістің негізгі алғы шарттарын, себептерін, мақсатын, көтеріліс барысын талқылайды.
2. Көтерілістің басылу және жеңілу себептерін анықтайды.
3. Өз ұлтының тарихы алдындағы құрметтеу жауапкершілігі қалыптасады
Сабақтың типі: Жаңа білім беру
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс тәсілдері: диалог, АКТ, сұрақ жауап,Бас қатырғыш, Ыстық орындық, Ой толғау, Ия.Жоқ, Бес саусақ
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: АКТ, оқулық, қосымша мәліметтер, слайд, түрлі түсті
қималар, бағалау парақшасы, маркер, ақ қағаздар, бағалау критерийлері
Күтілетін нәтиже: 1. Оқушылар өз бетімен жұмыс істейді, тарихи оқиғалар мен фактілерді салыстырып талдай алды.
2. Өз көзқарастарын дәлелдеп пікірсайысқа түсті
Кезең | Уақыты | Жұмыс түрі | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Психоло гиялық дайындық | 4 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу.
«Мен қандаймын?» әдісі бойынша түс таңдау арқылы мінездеріне сипаттама береді. АҚ – ақкөңіл, ақжарқын, елгезек адамдар. Көп істері адал болады. Балалық мінездерінен әлі қоштаса алмаған адамдар. ҚЫЗЫЛ – шапшаң мінезді, жұмсақ жүректі, жұмысты дәл кезінде орындайтын, тәуекелшіл, қарсыласуға дайын тұратын адамдар. САРЫ – қиялға бай, сенімді, қайсар, болашақтан көп үміт күтетін адамдар. КӨК – салқын қанды, өзіне сенімді, басқалардың ренжіткенін қаламайтын, тыныштық сүйетін адамдар. ЖАСЫЛ – қайсар мінезді, жұмсақ жүректі, ақкөңіл, қайырымды адамдар. Олар сенімді, тұрақты адамдар. | Амандасу. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу, назарларын сабаққа аудару,топқа бөлу | Оқушылар Шежіре, Тарих, Ақиқат, Әдебиет, деген сөздері таңдау арқылы топқа бөлінеді. «Мен қандаймын?» әдісі бойынша өздерінің мінездеріне сипаттама алады. Сабаққа дайындық, назарын сабаққа аудару
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білу | 8 минут | «Ыстық орындық» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау. Бағалау критерийлері: «5» - 5 сұрақ «4» - 4 сұрақ «3» - 3 сұрақ
«Бас қатырғыш» Интерактивті тақтада берілген сұрақтарға жауап беру Топтық бағалау. Бағалау критерийлері: Қызыл – «5» Жасыл – «4» Сары – «3» | Тапсырманы түсіндіреді. Оқушылардың сұрақтары мен жауаптарының дұрыс қойылуын қадағалайды,жауаптарын тыңдайды.
Тапсырманы түсіндіреді, жауаптардың нақтылығын бақылайды
| Оқушылар Ыстық орындыққа отырған оқушыға сұрақ қояды.
Сұрақтарды таңдап, топ ішінде талқылап жауап береді.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабаққа дайындық | 1 минут | Балаларға жаңа сабақтың тақырыбын айқындап алу үшін «Ой толғау» әдісі бойынша сұраққа жауап беру Жұмыс дәптеріндегі № 5 тапсырманы орындау, жаңа сабақтың тақырыбын айқындау | Топ мүшелеріне сұрақ қояды, жауаптарын тыңдайды | Өз ойларын ортаға салады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Түсіну
Қолдану
|
7 минут | Әр топтарға топ атауларына байланысты тапсырмалар үлестіру
| Әр топтың тапсырмаларымен таныстырады, міндеттерін анықтап береді | Оқулықпен, қосымша ақпаратпен жұмыс жасай отырып, тапсырманы орындайды.
Тапсырмамен танысады, топ ішінде талқылайды. Оқушылар топ ішінде өз ойларын айтады, ортақ ше шім қабылдайды.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талдау
| 12 минут | Әр топ өздерінің жұмыстарын қорғайды. | Оқушылардың пікірлерін тыңдайды | Оқушылар бір-бірінің пікірлерін тыңдап,ой қосады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті |
2 минут
| «Батырдың жол таңдауы» ойсергіту жүргізу «Баяғыда бір батыр өзіне өмір бақытын іздеп табу үшін сапарға шығады. Ол түрлі қалалар мен патшалықтарды аралап, ай жүріпті, алайда өзінің бақытын таппапты. Үш жыл болғанда, батыр арып-ашып, үш жолдың торабына келіп жетіпті. Жолдың тоғысқан жерінде тасқа мынандай сөздер жазылыпты: «Солға жүрсең-атыңды жоғалтасың! Оңға жүрсең-өзіңді жоғалтасың! Тура жолмен жүрсең-ештеңе де таппайсың!» | Сергіту мәтінімен таныстырады, оқушыларға жауап нұсқасын таңдауға тапсырады. Жауаптарға сипаттама береді
| Әр оқушы өзіне жақын тартқан жауап түрін таңдап алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жинақтау | 5минут | «Ия» «Жоқ» әдісін қолдана отырып сұрақ-жауап жүргізу.
Бағалау критерийлері: 6,7 дұрыс - «5» 4,5 дұрыс - «4» 2,3 дұрыс - «3»
| Сұрақтарды оқиды, тапсырманың орындалуын қадағалайды және оқушыларға бібірін тексеру жұмысын жүргізеді
| Сұрақтарға «ия» «жоқ» деп жауап береді, қасындағы жолдасының жұмысын тексеріп бағалайды.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау
| 3минут
3 минут |
Бағалау Топ жұмысын бағалау
Өте жақсы – «5» Жақсы – «4» Нашар – «3»
«Бес саусақ» тәсілін қолдана отырып рефлексия жаздырту.
Үйге тапсырма беру & 7 оқу
| Кестенің екінші бөлігін толтыруларын айтады. Нені білгенін жазу керектігін түсіндіреді.
Бағалау кестесін таратады. Бағалау критерийлерін атап көрсетеді.
| Ойларын жазады, топпен кестені толтырады
Әр топ мүшелері критерийлерге сүйене отырып өзін-өзі бағалайды, бірін-бірі бағалайды |