Конспект урока по теме: «Hello! I’m Clare. What’s your name?»
Цель урока | Формирование лексических навыков по теме «Любимые предметы» |
Задачи урока: | Практическая: |
Тип урока: | урок комплексного применения знаний с использованием электронно-образовательных ресурсов. |
УУД: | Личностные: |
Форма урока: | урок решения практических задач. Фронтальная, индивидуальная, парная и групповая формы работы. |
Этапы учебного занятия
I. Организационный момент
– Good morning! Glad to see you! How are you?
(Ответы обучающихся)
II. Актуализация знаний
-At the previous lesson you’ve learnt grammar material “Possesive Voice”. Now you’ll do some ex. look at the screen. there are some sentences. you should rewrite them in the Possesive Voice.
(сам.работа)
III. Постановка цели урока
let’s watch a video. Please, try to find out what are we going to discuss at the lesson. (Cлайд 2,)
(Ответ обучающихся может быть разнообразным: “School”, “Subjects”, но учитель должен подвести наводящими вопросами, беседуя по отрывку фильма, к теме урока “Favourite subject”
Now let’s listen to the dialogue. Children are talking about school. Listen and tell me Where are their answers?
слайд 3 слушать и попытаться ответить на вопрос.
Предполагаемые вопросы– подготовка к обсуждению/беседе по теме урока: Who is taking part in the dialog? Are they happy or frightened? Where did the children spend their holidays?
(Pupils’ minds)
Развитие навыков аудирования.
Listen the text about children.,What are their names? How old are they? Where are they from?
(делают записи в тет. и отвечают на вопросы)
Развитие навыков чтения
Read the texts and tell me What are their hobbies? Are they interesting?/well done! thanks!
Развитие грамматических навыков по теме: «Настоящее простое время»
Look at the presentation. Let’s learn some grammar material “The Present Simple Tense”
Let’s do some ex./well done/thanks/
Развитие навыков аудирования
Listen to the text and fill in the gaps./ let’s check.
Развитие лексико-грамматических навыков
SB ex.3 p.7 make up questions./ Let’s check./ thanks
Развитие навыков говорения.
Now you will work in pairs. Ask and answer the questions to each other in pairs.
Let’s check/ thanks.
Обобщение усвоенного материала
–To sum up, let’s make up sentences about you. How will you introduce to an English pupil?
(учащиеся устно презентуют себя: имя, возраст, город, хобби.
Домашнее задание
– I’m sure you had a great time! Your home task is AB ex1 “My family tree”
to write an essay, to make a presentation or to tell about your family tree. (Слайд 13)
Рефлексия деятельности
– Tell me, please, if our lesson will help you to do your homework. What have you learnt today? Do you like the lesson? Have you worked hard/ with pleasure or were you lazy/inactive? (Обучающиеся заполняют рефлексивную таблицу и учитель подводит итог урока)
my work | words |
| |
grammar rules |
| ||
managed to do |
| ||
smth. new/interesting |
| ||
any difficulties |
| ||
my classmates’ work |
| ||
my teacher’s work |
|
Результат учебной деятельности школьников проявляется в устных высказываниях и письменных работах обучающихся.