«Зима 2025»

Конспект урока на тему "Әуесқойлық"

Сабақтың тақырыбы: Бекіту сабақ

Грамматикалық тақырыбы: Лексика - грамматикалық тест

Сабақтың мақсаты:

Грамматикалық тапсырмалар арқылы, тілін дамыту. Өз бетімен жұмыс жасау арқылы, тыңдаушылардың жұмыс туралы алған білімдерін пысықтау, толықтыру, бекіту.

Тыңдаушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, грамматикалық жалғауларды дұрыс қолдана білуге жаттықтыру, қазақ тілінде сауатты жаза білуге дағдыландыру.Тақырыпқа байланысты сөздік қорын молайту.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта

Сабақтың әдісі:Сұрақ-жауап, түсіндіру, ой қозғау, мәнерлеп оқу

Сабақ барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Тыңдаушылармен амандасу

Қызығушылықты ояту.

1-тапсырма. «Адасқан әріптер» ойыны

Йексу қа – Ақ сүйек

Карпөк – көкпа

Қуқзыу – қызқуу

Рағақымоқт -Тоқымқағар

Луа еңтег – Теңге алу

Дарқапусы -Аударыспақ

Берілген сөздер бойынша сөйлем құрастыру.

2 – тапсырма. «Көршісін тап» ойыны. Дұрыс емес берілген сөйлемдерді дұрыстап жазу

  1. Мал пайдаланды олар сүйегін ойынға.
  2. Алынады ойынға асық он.
  3. Ойлап ойынды қойшылар бұл тапқан.
  4. Ойыншылар айлы іздейді сүйекті түнде.
  5. Ешкі көкпаршылар терісіне таласады.
  6. Шауып сыйлықты атпен алады келіп.

3 - тапсырма Жіктік жалғауға арналған жаттығу. Берілген мысалдарды жақ

бойынша ажыратып салу

I жақ II жақ III жақ

Мысалдар: айтасың, келемін, отыр, мұғалімсіз, оқушысыңдар, жүрмін,

тұрасың, әнші, жатырсыз, ойнаймыз, сатушысың, жүр.

4-тапсырма. Тест тапсырмасы

  1. Ұлттық ойынды көрсетіңіздер.

а) футбол; ә) бәйге; б) тенис; в) бокс

  1. Алаң ортасынан көлденең сызық сызылады. Ойынға ұзын жіп немесе арқан керек.

а) бәйге; ә)алтыбақан; б) арқан тарту; в) көкпар

  1. Бәйге ойынын қандай жануар үстінде ойнайды?

а) есек; ә) жылқы; б) сиыр; в) түйе

4.Тоғызқұмалақ ойынын неше адам ойнайды?

а) 2; ә) 3; б) 1; в) 5

  1. Қыз қуу ойынында жігіт қызды қуып жетсе, не істейді?

а)бетінен сүйеді; ә)басынан сипайды; б)қамшымен ұрады; в) шашынан иіскейді.

  1. Қыз қуу ойынының қатысушылары кімдер?

а) жігіт; ә) қыз бен жігіт; б) қыз; в) келіншек пен күйеу.

  1. Ойынға белгіленген уақыт ішінде аттың үстіндегі екі жігіт бір-бірін аттың үстінен түсіру керек.

а)жамбы ату; ә)арқан тарту; б)аударыспақ; в) көкпар.

  1. Теңгенің көмегімен ойналатын ойын:

а)жамбы ату; ә)арқан тарту; б)теңге алу. в)сақина салу.

  1. Ұлттық ойынға жатпайтын ойынды көрсетіңіздер

а)тоғызқұмалақ; ә) аударыспақ; б) футбол; в) күрес.

  1. Ұлттық ойындар адамның қандай қасиеттерін қажет етеді?

а) әдемілік пен жомарттылықты; ә)адамгершілік пен сұлулықты;

б)ерлік пен тапқырлықты; в) сабырлық пен ептілікті.

Жаңа сөздер:

Бейнелену-изобразить

Жеке- личный

Зат-вещь,предмет

Қызыға жинау –собирать с увлечением (с интересом)

Ойын дискі- игровой диск

Ойыншық әскер- игрушечный солдатик

Айтуынша –по словам

Ашылу- открытие,открываться

Дәл қазір -прямо сейчас

Дәлел –доказательство

Көшіру – переписать

Өткізуге тырысамын –стараюсь проводить

Кәдесый – сувенир

Көрнекті жерлер – достопримечательности

Бір-біріне ұқсамайтын – непохожие друг на друга

Танымал әншілер – известные певцы

Жағажай – пляж

Күміс алу- подними монету

Жамбы ату- стрельба из лука

Кім жылдам? – кто быстрее?

Дойбы – шашки

Бес тас- пять камушек

Көкпар –скачки с козлом

Серке – туща козла

Күш-жігер -сила

Төзімділік - терпеливость

Ептілік - ловкость

Олимпиады: Немецкий язык 2 - 11 классы

Содержимое разработки

ІІІ Тарау

Әуесқойлық


15- сабақ

Сабақтың тақырыбы: Бекіту сабақ


Грамматикалық тақырыбы: Лексика - грамматикалық тест

Сабақтың мақсаты:

Грамматикалық тапсырмалар арқылы, тілін дамыту. Өз бетімен жұмыс жасау арқылы, тыңдаушылардың жұмыс туралы алған білімдерін пысықтау, толықтыру, бекіту.

Тыңдаушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, грамматикалық жалғауларды дұрыс қолдана білуге жаттықтыру, қазақ тілінде сауатты жаза білуге дағдыландыру.Тақырыпқа байланысты сөздік қорын молайту.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта

Сабақтың әдісі:Сұрақ-жауап, түсіндіру, ой қозғау, мәнерлеп оқу


Сабақ барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Тыңдаушылармен амандасу


Қызығушылықты ояту.

1-тапсырма. «Адасқан әріптер» ойыны

Йексу қа – Ақ сүйек

Карпөк – көкпа

Қуқзыу – қызқуу

Рағақымоқт -Тоқымқағар

Луа еңтег – Теңге алу

Дарқапусы -Аударыспақ

Берілген сөздер бойынша сөйлем құрастыру.

2 – тапсырма. «Көршісін тап» ойыны. Дұрыс емес берілген сөйлемдерді дұрыстап жазу

  1. Мал пайдаланды олар сүйегін ойынға.

  2. Алынады ойынға асық он.

  3. Ойлап ойынды қойшылар бұл тапқан.

  4. Ойыншылар айлы іздейді сүйекті түнде.

  5. Ешкі көкпаршылар терісіне таласады.

  6. Шауып сыйлықты атпен алады келіп.

3 - тапсырма Жіктік жалғауға арналған жаттығу. Берілген мысалдарды жақ

бойынша ажыратып салу

I жақ II жақ III жақ

Мысалдар: айтасың, келемін, отыр, мұғалімсіз, оқушысыңдар, жүрмін,

тұрасың, әнші, жатырсыз, ойнаймыз, сатушысың, жүр.

4-тапсырма. Тест тапсырмасы

  1. Ұлттық ойынды көрсетіңіздер.

а) футбол; ә) бәйге; б) тенис; в) бокс

  1. Алаң ортасынан көлденең сызық сызылады. Ойынға  ұзын жіп немесе арқан керек.

а) бәйге; ә)алтыбақан; б) арқан тарту; в) көкпар

  1. Бәйге ойынын қандай жануар үстінде ойнайды?

а) есек; ә) жылқы; б) сиыр; в) түйе

4.Тоғызқұмалақ ойынын неше адам ойнайды?

а) 2; ә) 3; б) 1; в) 5

  1. Қыз қуу ойынында жігіт қызды қуып жетсе, не істейді?

а)бетінен сүйеді; ә)басынан сипайды; б)қамшымен ұрады; в) шашынан иіскейді.

  1. Қыз қуу ойынының қатысушылары кімдер?

а) жігіт; ә) қыз бен жігіт; б) қыз; в) келіншек пен күйеу.

  1. Ойынға белгіленген  уақыт ішінде аттың үстіндегі екі жігіт бір-бірін аттың үстінен түсіру керек.

а)жамбы ату; ә)арқан тарту; б)аударыспақ; в) көкпар.

  1. Теңгенің көмегімен ойналатын ойын:

а)жамбы ату; ә)арқан тарту; б)теңге алу. в)сақина салу.

  1. Ұлттық ойынға жатпайтын ойынды көрсетіңіздер

а)тоғызқұмалақ; ә) аударыспақ; б) футбол; в) күрес.

  1. Ұлттық ойындар адамның қандай қасиеттерін қажет етеді?

а) әдемілік пен жомарттылықты; ә)адамгершілік пен сұлулықты;

б)ерлік пен тапқырлықты; в) сабырлық пен ептілікті.


Жаңа сөздер:

Бейнелену-изобразить

Жеке- личный

Зат-вещь,предмет

Қызыға жинау –собирать с увлечением (с интересом)

Ойын дискі- игровой диск

Ойыншық әскер- игрушечный солдатик

Айтуынша –по словам

Ашылу- открытие,открываться

Дәл қазір -прямо сейчас

Дәлел –доказательство

Көшіру – переписать

Өткізуге тырысамын –стараюсь проводить

Кәдесый – сувенир

Көрнекті жерлер – достопримечательности

Бір-біріне ұқсамайтын – непохожие друг на друга

Танымал әншілер – известные певцы

Жағажай – пляж

Күміс алу- подними монету

Жамбы ату- стрельба из лука

Кім жылдам? – кто быстрее?

Дойбы – шашки

Бес тас- пять камушек

Көкпар –скачки с козлом

Серке – туща козла

Күш-жігер -сила

Төзімділік - терпеливость

Ептілік - ловкость


Мәтінмен жұмыс:

Шахмат-өнер, спорт және өмір. Ол осы үш ұғыммен ұштасқанда ғана жемісін жегізеді. Шахматтағы бір ғана қате жүріс, өмірдегі шалыс қадам сияқты. Сондықтан бұл жердегі әрекеттің барлығы стратегиялық жоспар ретінде жүзеге асуы тиіс. Өмірде де осылай болған абзал. Адам әр қадамын «жеті рет өлшеп, бір рет кесіп» отыруы керек. Шахмат адамның ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттырады. Адамды байсалды, сабырлы болуға, қажырлықты шыңдауға, тәуекелге бел бууға, бастаған ісіңді соңына дейін жеткізуге үйретеді. Табандылыққа тәрбиелейді, қайсарлыққа баулиды.


Дұрыс нұсқасын таңбу:

1. Мен бос уақытта монета жинаумен / жинауды әуестенемін.

2. Менің жинағымда жүзге/ жүзден астам жапсырма бар.

3.Сіздің топтамаңызда нешеден /неше ойыншық әскер бар?

4.Данияр балалық шақта / шақтан марка жинаумен әуестенеді.

5. Менің туған күнім -21 қыркүйек/қыркүйектен.

6. Оның жинағында мыңға/мыңнан астам зат бар.

7.Вебсайтта оннан/онның астам ақпарат жазылған.


Үйге тапсырма: Атақты адамдардың әуесқойлығы туралы ақпарат жинау.




Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее