Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Separate long-term plan | 7.3А-тарау: Шешімдерді бағдарламалау Programming | Мектеп: 148 School |
| |||
Күні: Date | 27.02.18ж | Мұғалім АТЖ: Teacher: |
| |||
сынып: Form | 7д | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақ тақырыбы The theme of the lesson | Кіріктірілгеншарттардыпрограммалау Programming the built-in conditions | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары learning objectives | 7.3.2.1- программалау тілінде алгоритмді жазу algorithm writing on the programming language 7.3.3.2 -сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында жазу algorithms of linear and branched writing in the integrated program processing | |||||
Сабақ мақсаттары Objectives of the lesson | Барлық оқушылар оқиды: | |||||
Кіріктірілген шарттармен жұмыс жасауға үйрену Блок-схема түріндегі берілген тармақталған алгоритмдерді кіріктірілген шарттарды пайдаланып, программалау тілінде жазу | ||||||
Оқушылардың көбісі оқиды: | ||||||
Компьютермен есеп шығару барысында алынған білімдерін қолдану; | ||||||
Кейбір оқушылар оқиды: | ||||||
Жеке жоба жасауда кіріктірілген шарттарды қолдану. | ||||||
Бағалау критерийлері criteria for evaluation | Оқушы оқу мақсатына жетті, егер: Шартты тексеру операторымен жұмыс жасай алса Кіріктірілген шарттарды пайдаланып есептеулер жүргізе алса Блок-схема түріндегі берілген тармақталған алгоритмдерді кіріктірілген шарттарды пайдаланып, программалау тілінде жаза алса. Компьютермен есеп шығару барысында алынған білімдерін қолдана білсе; | |||||
Тілдік мақсаттар Language objectives | Оқушылар біледі: Кіріктірілген шартта қандай жағдайда қолданатынын; Оқушылар істей алады: Сөздік қорларымен кіріктірілген шарт не үшін қолданатының түсіндіре алады; Пәндік лексика және терминология: Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасын қолдана алады; Мысалы: Салынған тармақталу ............... үшін қажет Салынған тармақталуды жазу үшін .......... қажет. Берілген термин сөздердің ағылшын тіліндегі аудармасын біледі. Students can speak and use main terms and collocations in lesson | |||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||
АКТ қолдану дағдылары Visual aids | компьютер, интерактивтітақта, интернет. Computer,books, interactive board, presentation | |||||
Пәнаралық байланыстар Connection of the subjects | Математика, ағылшын тілі english, mathematics, | |||||
Бастапқы білім Elementary education | Сызықтық алгоритм, тармақталған алгоритм және тармақталалу операторлары туралы білім Linear algorithm, branched algorithm and branching operators
| |||||
Сабақ барысы
| ||||||
Кезеңдері Stages | I stage. Define problem stage |
| ||||
Мұғалім әрекеті Teacher action | Оқушы әрекеті Students action | |||||
Ұйымдастыру Organization | Амандасу, жоқ оқушыларды түгендеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Топқа бөлу. - Good morning, children! - How are you? - I’m fine. Thanks. Sit down, please. - Who is on duty today? - Who is absent? - What date is it today? Greeting checking students, attracting their attention to the lesson. Let's split into two groups before the lesson. to divide in groups, take out papers from here and you will be distribute by them. Split into groups by algorithms that you see on the paper. Ок divide students into 2 groups.we will quickly repeat rules in group. 1-group ___________________________ 2-group ___________________________ | Оқушылар амандасады, бір біріне жақсы көңіл күй тілейді. Топқа бөлінеді. Топ басшыларын сайлайды. Топ ішіндегі ережлерді қайталайды. They will greet the teacher standing. Class monitor will provide information about presence of the students. Students will divide into 2 groups choosing two shapes: 1and2 | ||||
Үй жұмысын тексеру Білу-Knowledge (motivation stage) Checking home work | Берілген қорапшадан бір сұрақтан алып қарсы топқа қоямыз, келесі топ жауабын беру керек. Teacher will provide a game “Black box” to check students’ prior knowledge.From this box, each group needs to take one question and ask it to the opponent. one question is one mark. | Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Students will take out cards from the “Black box” Students of next group have to find answer. | ||||
Мәселені шешу кезеңі II stage. Problem solution stage | ||||||
Түсіну-Understand (operation stage) | Білімдерін тексеру, құрамдық шарттың құрылымын еске түсіру және өмірмен байланысты жағдайды шешу арқылы сабақтың тақырыбын ашу: Тапсырма 1. Шартты операторды қолдану «Егер ертең ауа температурасы -25 Цельсий градусынан кем және жел жылдамдығы 10м/с болса, онда біз оқымаймыз. Басқаша, егер ертең ауа температурасы -25 Цельсий градусынан артық және жел жылдамдығы 10м/с кем болса, онда біз оқимыз.». | Оқушылар берілген есепті шешу үшін алгоритм құрады. | ||||
Жаңа тақырып The new theme | ||||||
| Компьютерде программалау барысында берілген есептердің алгоритмдерін құрастыру кезінде, оның мазмұнына қарай түрлі шарттар туындайды. Кез келген программалау тілінде міндетті түрде шартпен жұмыс жасайтын операторлар болады. Сол сияқты паскаль ортасында да есеп шығару кезеңінде туындайтын шарттарды тексеру алгоритмдерін орындауға арналған арнайы операторлар бар. Бұл операторларға “if then”операторлары жатады. “if then”операторы қолданылуына қарай екіге бөлінеді. Қай түрін қолдану программалау процесінде берілген есепті шешу жолына байланысты:
“if then”операторларының толық мағынасын қарапайым тілде төмендегідей түсіндіруге болады: “егер қойылған шарт орындалса, онда операторды орында, әйтпесе басқа операторды орында”. Егер thenнемесе elseден кейін қолданылатын операторлар саны біреуден көп болса онда операторлар “begin…end;” құрылымының ішіне алып жазылады. Шарт тексеру операторымен танысып, қызметін түсіну үшін келесі мысалды қарастырамыз. (W) Салынған тармақталудың тәсілдерін түсіндіру 1 тәсіл: if then if then else
2 тәсіл: if then
else if then Ойыншық дүкенінде жеңілдіктер жүріп жатыр. Бес мың теңгеден жоғары суммаға тауар алатын болса онда жиырма пайыз жеңілдік, ал он мың теңгеден жоғары суммаға тауар алатын болса, онда қырық пайыз жеңілдік беріледі. Енгізілген сумманың қай жеңілдікке ие болатынын анықтайтын программа жазыңыз. Program Mysal1; var a:integer; begin readln(a); if a=10000 then writeln('40') else if a=5000 then writeln('30')else writeln('0'); end. |
| ||||
Қолдану -Apply (practical works) | HP Reavelбағдарламасын пайдаланып, берілген суреттер бойынша әр топ өздерінің тапсырмаларын алады. Teacher will give tasks to perform on computers.
| Оқушылар берілген тапсырманы компьютерде орындайды. Students will perform their tasks on computers. | ||||
Тапсырма А саны берілген. А саны нөлден үлкен болса онда сол санды 2 санына еселе, нөлден кіші болса онда оған 2 санын қос, нөлге тең болса онда 2 санына теңестіру керек. var a:integer; begin readln(a); if a=0 then a:=a+2elseifathen a:=a+2else a:=2; writeln('a=',a); end. | Тапсырма А бүтін саны берілген. А саны нөлге тең болса «нөл» бірге тең болса «бір», екіге тең болса «екі» әйтпесе «Бұл санды білмеймін» деген сөздерді экранға шығару керек. var p:integer; begin readln(a); if p=0 thenwriteln(‘nol’)else if p=1 then writeln(‘bir’) else if writeln(‘eki’) else writeln(‘bilmeimin’); end. | |||||
Анализ-Analysis (practical work) | Оқушылардың жазған программаларын тексереді, сәйкесінше ұпай береді Teacher will check students’ tasks and give their scores. | Оқушылар орындаған тапсырмаларын талдайды. Students will analyze and explain their tasks. | ||||
Сергіту Warm up | «Қарлы кесек» ойыны. Мұғалім ойын ережесін түсіндіреді. Game “Snowball”. Teacher twill explain the rule of the game. | Оқушылар ойын ойнау арқылы жаңа сабақ материалдарын қайталайды. Students will say translations of terms in English and in Kazakh to throw the ball. | ||||
| III srage. Conclude problem stage |
| ||||
Снтез-Synthesis (generalise) | Сәйкестендіру. Берілген ақпараттарды қай алгоритм түрлеріне жататынын анықтау | Оқушылар берілген мысалдарды кіріктірілген шарттың үш нұсқасына бөледі. | ||||
Assessment-Бағалау | Бағалау парағы бойынша оқушыларға ынталандыру пікірлерін айтылады | Оқушылар бағалау парағында жиналған ұпайларын есептейді. Сәйкесінше пікірлерін алады. | ||||
|
|
| ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Жеке жұмыс және толық сыныппенжұмыс | Бақылау, өзара бағалау, мұғалім тексерісі | Қауіпсіздік техникасы толығымен сақталады. Физминутка. |