Ортағасырлардағы Қазақстан тарихы 7 сынып мерзімі:«А» __________ «Ә» ___________ «Б»_________ «В»________
Тақырыбы 63-64 | Қазақ халқының шығармашылық дәстүрлері | ||||
Мақсаты | Оқушылар тақырып туралы білгенін тиянақтай отырып, түсініп оқуға ,түсінгенін әңгімелеуге, ойын толық жеткізе білуге үйренеді,тапсырманы топпен орындауға дағдыланады | ||||
Жалпы мақсат | Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру және тақырып ұғымын, түрлерін ажыратуға дағдыландыру. | ||||
Күтілетін нәтиже | Тақырып мазмұны мен анықтамаларын жатқа біледі, оны қолданып тапсырмаларды орындай алады | ||||
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. | ||||
әдіс-тәсілдер | « «Миға шабуыл,» Семантикалық карта, Бағытталған сұрақ, Ассоциация, Кім шапшаң | ||||
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук | ||||
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг | Барлық оқушыны ортаға шығарып шеңбер құрғызамын. Сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін. Топқа бөлдіремін. Қалай отыратындықтарын түсіндіремін. Алтын ереже құрудың жолдарын айтып түсіндіремін. Сабаққа кедергі келтіретіндерді болдырмау шараларын жазып шығады тақтаға . | Мұғаліммен сәлемдеседі. Шеңбер жасап бір-біріне жылы сөздер айтты. Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады. Түрлі түсті қағаздарды алып сол бойынша топ құрып орындарына отырады.
| |||
Сабақ кезеңі | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | ||
Білім
Қызығушылық тарын ояту | «Миға шабуыл» Әдісі бойынша сұрақ- жауап сәті
| Өткен материалдағы білімді еске түсіру үшін, диалог арқылы сұрақ- жауап сәтін өткізу
Қандай діни жоралғылар ұстанды? | Әр оқушы жеке жеке жауап береді.
| ||
Түсіну | Семантикалық Картамен жұмыс | Әр топқа семантикалық карта таратылады өткен тақырып пен жаңа тақырып төңірегінде ақылдасып орындап, талдайды
| Топта талқылайды, талдайды, картаны толтырады, нәтижені интерактивті тақтаға жазып, қорғайды. | ||
Қолдану | Пікірталас сұрақтарымен жұмыс Ассоциация құру 1-топ 2-топ | Оқушыларға пікірталас кезеңін өткізу, автордың өлнеңдегі сипаттамасы бойынша сипаттау
| Сұраққа сыни тұрғыдан ойлана отырып жауап береді. Кейіпкерлерге сипаттама береді Тақырып туралы өз ойларын жазады. Өз ойларын айтады.
| ||
Талдау | «Бағытталған сұрақ» әдісін пайдалану арқылы тапсырмаларды талдау | жаңа сабақта өтілген мәтін бойынша, екі оқушы бір-біріне сұрақ қою арқылы , мәтінде не айтылғандығы, қалай түсінгендерін баяндап шығады. Бұл әдіс оқушылардың ұяңдығын ашуға сұрақ қоя білуге, қойылған сұрақтарға нақты жауап бере білуге үйретеді | Оқушылар жаңа тақырыпты қалай меңгергендерін байқатады, тапсырмаларды орындайды | ||
Жинақтау | Постермен жаңа тақырыпты қорғау Тақырыпты жинақтау
| Осы көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға жинақтау үшін жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату.Кітаппен жұмыс жасату Постер арқылы тақырыптарын қорғату
| Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Постер арқылы бар білімдерін топпен талқылап отаға топтан оқушы шығып, тапсырманы постер арқылы қорғайды және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді, тақырыпты жинақтайды | ||
Бағалау | Өзін-өзі бағалау | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату | Өзін өзі топпн бағалайды | ||
Рефлексия | Стикерлерді толтыру | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтыру |