Сабақ: Қазақ тілі мен әдебиеті | Мектеп: «№4 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ | |||||||||||
Сынып: 6 «Г» | Мұғалімнің аты -жөні: Толеубаева Сауле Маулимовна | |||||||||||
Күні: 27.01.2020 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||
Бөлім/тақырып | Қазақстан және Ұлы Жібек жолы | |||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары. | 6.1.1.1 - тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау; 6.5.1.5 - етістіктің шақтарының (ауыспалы келер шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану. | |||||||||||
Сабақ мақсаты: | Барлық оқушылар орындай алады: Тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырып пен көтерілетін мәселені болжайды және етістіктің шақтарының (ауыспалы келер шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолданады. | |||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тақырып бойынша өз көзқарасын білдіреді. | ||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Тақырып бойынша ақпарат жинақтауда дереккөздерді тиімді қолданады. | ||||||||||||
Бағалау критерийі | 1. Тірек сөздер арқылы тақырып пен көтерілетін мәселені болжайды және етістіктің шақтарының (ауыспалы келер шақ) сөйлемде қызметіне қарай қолданады. 2. Тақырып бойынша өз көзқарасын білдіреді. 3. Ақпарат жинақтау үшін дереккөздерді тиімді қолданады. | |||||||||||
Тілдік мақсат: | Оқушылар орындай алады: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Бағалы, тауар, мата, базар, барқыт, жібек, саудагер, т.б. Диалог құруға, шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Зәулім күмбез, тәу ету, шығыс моншасы, Ұлы Жібек жолы, т.б. Талқылауға арналған сұрақтар: 1. «Ұлы Жібек жолы» туралы не білесің? 2. Бұл жол арқылы қандай сауда-саттық жасалған? 3. «Ұлы Жібек жолы» қай мемлекттердің шегарасы арқылы өткен? 4. «Ұлы Жібек жолының» бойында қандай қалалар болған? | |||||||||||
Құндылыққа баулу | Өз туған жерін, елін қадірлеп өтуге, еліне адал қызмет етуге, табиғатты қорғауға, оны бағалай білуге тәрбиелеу. | |||||||||||
Пәнаралық байланыс | Музыка, тарих, география, бейнелеу, т.б. | |||||||||||
Алдынғы оқу | Тыңдалым дағдылары қалыптасқан, тыңдалған мәтін мазұнын түсініп, жауап бере алады. Тақырыпта көтерілген мәселе бойынша қосымша материалдарды қолданады. | |||||||||||
Жоспар | ||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы: 7 мин | Ширату жаттығуы: Өткен сабақ пен жаңа сабақтың тақырыбын байланыстыру мақсатында «Кір жаятын жіп» әдісін қолданамын. Оқушылар жіпке ілінген дұрыс және бұрыс жауаптардың ішінен бұрыстарын алып тастап дұрыс жауаптарды қалдырады.
Сұрақтар: «Ұлы Жібек жолымен» сауда-саттық жасаған. Бұл жол арқылы адамдар көшіп қонған. «Ұлы Жібек жолы» тек Қазақстан аймағында ғана болған. «Ұлы Жібек жолының» Отырар қаласы болған. «Ұлы Жібек жолы» Еуропа мен Азия елдерін байланыстырған. ҚБ: «Өзара» бағалау әдісін қолданамын.
| МЖ=Мұғалім жасаған
| ||||||||||
Сабақтың ортасы:
15 мин
Ойлау деңгейлері
Білу, түсіну анализ
| Т. «Идеяны ұстап ал» әдісі арқылы Д.Досжанның «Жібек жолы» шығармасынан үзінді тыңдатамын. Осы арқылы оқушылар шығарма үзіндісін мұқият тыңдап, есте қалған ақпараттарды кестеге толтырады.
Тапсырма: Шығарма үзіндісіндегі негізгі ақпаратты анықта. Шығармадағы оқиғаның дамуына болжам жаса. Қосымша мәліметтерді жинақта. Тірек сөздерге түсініктеме бер. Шығармадағы көтерілген мәселеге өз көзқарасыңды білдір. Дескриптор: Шығарма үзіндісіндегі негізгі ақпаратты анықтайды. Шығармадағы оқиғаның дамуына болжам жасайды. Қосымша мәліметтерді жинақтайды. Тірек сөздерге түсініктеме береді. Шығармадағы көтерілген мәселеге өз көзқарасыңды білдіреді. ҚБ: «Сенгвич» әдісі арқылы бағалаймын. |
Д.Досжанның «Жібек жолы» шығармасы
А-4 форматты қағаз word/ddosjan_jibek_joly_uzindi_6_synyp…
| ||||||||||
12 мин Ойлау деңгейлері Қолдану, талдау жинақтау | Т. Оқушылардың ізденушілік, зерттеушілік дағдыларын дамыту мақсатында «9 ромб» әдісін қолданамын. Осы шығармадағы көтерілетін мәселенің маңыздылығына қарай реттілігімен 9 ромбқа жазады. Тапсырмалар: Шығармадағы маңызды ақпараттарды анықта. Тақырыпта көтерілген мәселелердің маңыздылығына қарай тізбекте. Автор туралы қосымша ақпараттар жинақта. Сөздер мен тірек сөздердің мағынасын анықтау үшін сөздіктерді пайдалан. Дереккөздерді пайдаланып Ұлы Жібек жолы туралы қосымша мәліметтер жинақта. Дескриптор: Шығармадағы маңызды ақпараттарды анықтайды. Тақырыпта көтерілген мәселелердің маңыздылығына қарай тізбектейді. Автор туралы қосымша ақпараттар жинақтайды. Сөздер мен тірек сөздердің мағынасын анықтау үшін сөздіктерді пайдаланады. Дереккөздерді пайдаланып Ұлы Жібек жолы туралы қосымша мәліметтер жинақтайды. ҚБ: «Өзін-өзі» бағалау әдісін қолданамын. | word/ddosjan_jibek_joly_uzindi_6_synyp… | ||||||||||
6 мин Ойлау деңгейлері Қолдану, талдау Жинақтау, бағалау | Ж. «Шағын әңгіме» әдісі бойынша оқушылар тірек сөздер мәтіннің бастапқы бөлігі негізінде тақырыпта көтерілген мәселені болжай отырып жазылымға шығады. Тапсырма: Тақырыпта көтерілген мәселеге болжам жасай отырып, ойды жалғатыр. Оқиғадағы іс-әрекетті келер шақта баянда. Тақырып туралы ойыңды тұжырымда. Жазылым барысында өз мақсатыңды айқында. Дескриптор: Тақырыпта көтерілген мәселеге болжам жасай отырып, ойды жалғатырады. Оқиғадағы іс-әрекетті келер шақта баяндайды. Тақырып туралы ойыңды тұжырымдайды. Жазылым барысында өз мақсатыңды айқындайды. Бағалау түрі: «Өзара» әдісі арқылы бағалау | Дәптер,оқу-құралдары | ||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||
Саралау Оқушыларға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға тапсырмаларды қалайша күрделендіресіз? | Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Техналогияларын сақтау. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын ескеру | ||||||||||
Автор туралы қосымша ақпараттар жинақтайды. Сөздер мен тірек сөздердің мағынасын анықтау үшін сөздіктерді пайдаланады. Дереккөздерді пайдаланып Ұлы Жібек жолы туралы қосымша мәліметтер жинақтайды. Тақырыпта көтерілген мәселеге болжам жасай отырып, ойды жалғатырады. Тақырып туралы ойыңды тұжырымдайды. | «Өзара» бағалау «Сенгвич» бағалау «Өзін-өзі» бағалау «Өзара» әдісі | Оқу мақсатына сәйкес сергіту жаттығуы мен белсенді жұмыс түрі қолдануда қауіпсіздік ережесі сақталды. | ||||||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай денгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | Өз сабағаңызды талдау үшін осы бос орыды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалады. Сабақ оқушылардың қызығушылығын жоғарылатты. Сыныптағы оқушылардың ақпаратты қабылдау деңгейлеріне қарай саралауда сыни тұрғыдан ойландыратын сұрақтар қойылды. Уақытты тиімді пайдаландым. Барлық оқушыларды оқу үдерісіне тарту мақсатында берілген тапсырмалар осы жоспарға өзгеріс болып енгізілді. Оқыту, оқу бағалауды жоспарлау тиімді болды. | |||||||||||
Қорытынды: Ең жақсы өткен екі нәрсе ( оқыту мен оқуға қатысты) 1 «9 ромб» әдісі мәтіндегі негізгі ақпараттарды жинақтауда оқушылардың қызығушылығын арттырды. 2 «Идеяны ұстап ал» әдісі мәтінді қайта оқуға және мәліметтерді салыстырып, бағалау жүргізуге тиімді болды. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ( оқыту мен оқуға қатысты) 1 Саралау тапсырмаларын күрделендірсем сабақтың жақсылау өтуіне ықпалын тигізер еді. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: Мәтінді талдауда белсенді әдіс-тәсілдерден тиімді пайдалану. |
5