Сабақ жоспары
Пән: Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы | |
Сынып: 7 А | Күні: |
Тақырыбы: §43. Қазақ халқының ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы шаруашылығы
Сабақтың мақсаты-міндеттері:
Оқытушылық – ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы шаруашылықтың түрлері мен маусымдық көшу туралы, қолөнердің дамуы мен қалалардың тоқырау себептері туралы оқушыларды жан-жақты таныстыру;
Тәрбиелік – Қазақ халқының шаруашылығының даму ерекшеліктерін көрсете отырып, оқушыларды еңбексүйгіштікке, туған жерінің тарихын, мәдениетін құрметтей білуге тәрбиелеу;
Дамытушылық – Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Оқытудың әдісі: өз бетінше оқу, баяндау (әңгіме, диалог), тәжірибелік (жазбаша жұмыстар, ауызша жеке фронтальды сұрау).
Көрнекілік: қосымша мәліметтер
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру сәті – бүгінгі сабақта қатысатын оқушылардың санын тексеру, оқушылардың сабаққа назарын аударту.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. Өткен кіріспе сабақты қайта сұрау.
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Жаңа сабақ жоспары:
Жартылай көшпелі мал шаруашылығы.
Маусымдық көшіп-қону.
Қазақ халқының егін шаруашылығы.
Қазақ халқының қолөнері.
Қазақ қалалары және олардың тоқырау себептері.
ХҮІ-ХҮІІ ғасырларда Қазақ хандығының шауашылықтың негізгі басты саласы мал өсіру болды. Қазақ халқының мал шаруашылығымен басым айналысқанында ешбір дау жоқ. Оған қарап оларды мал соңында ұдайы көшіп жүрді, деп айтуға болмайды. Қазақ халқының көшіп-қонуында белгілі бір бағыт, әрбір ру-тайпаның өз көші-қон аумағы болды.
Жоспар бойынша дәрісті жалғастыру.
ІV. Жаңа тақырыпты бекіту сұрақтары.
А) Жартылай көшпелі мал шаруашылығы дегенді қалай түсінесің?
В) Маусымды көшіп-қонудың қандай пайдасы бар?
С) Қазақ қыстауларының тарихи маңызы неде?
Д) Көктеу мен күзеудің және жайлаудың айырмашылығын айтып беріңдер?
Е) Қазақтар егін шаруашылығымен қандай аймақтарда басым айналысқан?
З) Қазақ халқында өолөнердің қандай түрлері болды??
V. Қорытындылау.
ІV. Үйге тапсырма. Оқулықтың §43-ші параграфын оқып келу. Конспект.