

Мақсаты: Оқушыларға Интернет желілермен жұмыс жасау технологияларының ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін игеруде көмек көрсету және нақты жұмыс жасауды үйрету
А) Интернет желілердің құрылу және жұмыс істеу жолдары жөнінде оқушыларға мағлұмат беру
Ә) Ақпараттық-коммуникациялық технологияның мүмкіндіктерін үйрету арқылы оқушылардың қызығушылығын арттыру
Б) Интернет желілерін үйрету арқылы оқушылардың ақпараттық мәдениетін қалыптастыру
Көрнекілік: компьютер, кітап-журналдар, тапсырмалар слайд арқылы көрсетіледі
Сабақтың әдісі: сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолдану
Сабақтың түрі: тест технологиясын пайдалану

І. Ұйымдастыру
ІІ. Ой шақыру-қызығушылықты ояту кезеңі
ІІІ. Жаңа білімді игеру
IV . Ептілік кезең-шығармашылық жұмыс
V . Сергіту кезеңі-”Кім жылдам” ойыны
V І. Электронды оқулықпен жұмыс
V ІІ. “Ішіне-сыртына” стратегиясы
V ІІІ. Бекіту, бағалау
ІХ. Бұл кімнің сөзі?...
Х. Үйге тапсырма беру. Қорыту

Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру
Сәлемдесу
Түгендеу
Сабаққа даярлығын тексеру
«Біле бер, қанша білсең, - тағы тіле,
Жетерсің мұратыңа біле, біле».
Жүсіп Баласағұн
ІІ. Ой шақыру
Жасырылған сөзді табу /блиц-сұрақтар арқылы/
5
Е
Р
4
3
Т
Н
6
Н
2
Е
7
1
И
Т
8

Оқушылардың Интернет туралы ойын
білу үшін ассоциация толтырайық .
Интернет

Жаңа түсініктер мен іс - әрекеттер тәсілін қалыптастыру
Бір немесе бірнеше мемлекеттің аумағында орналасқан желілер ғаламдық деп аталады. Интернет – миллиондаған компьютерлерді бір алып желіге біріктіретін, ақпаратқа шексіз қол жеткізу және түрлі амалдармен қатынас жасау мүмкіндігін ұсынатын дүние жүзіндегі ең үлкен және ең танымал желі.

WWW
ЖҮЙЕСІ
ІЗДЕСТІРУ
ЖҮЙЕСІ
MS INTERNET
EXPLORER
WWW мәні
Ақпарат түрі, кеңейтілуі
туралы түсінік беру
Web құжатты қарауға
арналған
бағдарламалық
қолдау
Оқушылардың
www. google.kz
www.rambler.ru
www.yahoo. с om
іздестіру жүйелері
туралы
түсініктерін
қалыптастыру
Браузердің қызмет
мүмкіндіктерін жіктеу
браузер терезесімен
таныстыру

Жаңа түсінікті тексеру
“ Интернет- жаңа білім негізі ”
І деңгей.
1. WEB құжаттармен жұмыс
2. ҰБТ-ға байланысты ақпараттар іздеу
3. Ізделінген нәтижені өз компьютеріңіз ге жүктеу
4. “ҰБТ туралы мәлімет” деген атпен сақтау
ІІ деңгей
1. Іздеу жүйесін жүкте
2. www.google.kz сайтын үй беті ретінде сақтап қой
3. Ақпараттық технологялар туралы мәлімет ізде
4. Мәліметті оқып, танысып, өз компьютерінде сызба дайында
5. Жұмыс нәтижесін “11сынып” қапшығында сақта

“ Кім жылдам” ойыны
Төменде тапсырмалары берілген . Берген жауаптарың дұрыс болса фигура жасыл түске, ал дұрыс болмаса қызыл түске боялады.
Хаттаманы
Web беті
Компьютер
атын
Файл атын
Қапшық атын
http//www.yandex.ru/tdb/vtdbear.htm адресіндегі vtdbear.htm мәтіні нені білдіреді

Графикалық файлдардың кеңейтілуі
html
avi
gif
mov
mid

MS IE браузер мүмкіндігіне жатады
Бір мезгілде
бір тереземен
жұмыс істеу
Электронды
пошта
қызметін
пайдалану
Құжаттарды
түрлендіру
Бұрын қаралған
құжатты кері
қарай алмму
Ағымдағы
беттен
ақпарат
іздемеу

www. Yandex.ru
www.yahoo.com
1966 жылы жұмыс бастаған сайт
www.google.ru
www.ramblerr.ru

Мына сөздердің «Интернеттен ақпарат іздеу» деген тақырыпқа қатысы бар деген сөздерді «ішіне», мүлде қатысы жоқ дегендерді «сыртына» жазыңдар:
Веб құжат, URL , файлдық, информатика, принтер, желілік қоршау, ресурс, амалдық жүйе, каталог, браузер, компьютерлік вирус, детектор, интерфейс, күрделі индекс, ревизорлар
Ішіне Сыртына



«Интернет-ақпараттық магистраль»
Бұл кімнің сөзі?
Ада Лавлейс
Джон Непер
Готфрид Вильгельм Лейбниц
Блэз Паскаль
Билл Гейтс

Тарих дөңгелегі
Билл және Microsoft фирмасы
- 1955 жылы қазан айында Сиэтледе қарапайым ұстаздар отбасында дүниеге келді
Ол 13 жасында алғашқы программасын жазып үлгерді.
1975 жылы Билл Гейтс және Пол Аллен бірігіп, университет бітірулеріне 2 жыл қалғанда Microsoft деп аталатын фирма ашты. Алғашында Билл программа құрып, көп ізденсе, кейіннен басқа әдіс ойлап тапты. Ол программасымен авторларды да қоса фирманы сатып алды. Осылайша Microsoft империясы пайда болды.
Билл Гейтс
(1955 жыл)