Информатика пәні мұғалімі
Сыныбы: 5
Мерзімі:
Уақыты:
Пәні: информатика
Тақырыбы: Информатика. Ақпарат.
Мақсаты: Информатика ғылымы туралы негізгі ұғым беру. Ақпарат ұғымына түсіндірулер беру.
Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
3 минут
| 1. Кіріспе. 2.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топтастыру «Ән мен әнші»ойыны арқылы кеспе қағазға 2 түрлі өлең жазып, 2 топқа бөлу
| Мұғаліммен сәлемдесу.
Шаттық шеңберін жасап, ұялы телефон арқылы өлең естіртіп, ортадағы орындық үстінен кеспе қағаздарын алып, қолындағы өлең шумағы мен топтарға бөлінеді..
|
Кеспе қағаздар, Ұялы телефон |
7 минут
| Үй тапсырмасын пысықтау. «Кім жылдам» ойыны арқылы викториналық сұрақтар бермін.
|
Оқушылар жекелей сұрақтарға жауап береді.
|
А4 формат қағазы
|
5 минут
10 минут
7 минут
7 минут
| Негізгі бөлім. Жаңа тақырыпты ашу мақсатында презентация арқылы бейне көрсетілім көрсетемін.
«Ойлан, жұптас, пікірлес» Жаңа сабақтың тақырыбы айтып, 2 топ оқушыларына оқулықтан тапсырма беремін. таратамын.
Әр топқа флипчарт тарқатып беремін. «Информатика» пәні қандай ғылым? » деген сауал тастадым. Өз ойларын флипчартқа түсіруге нұсқау беру. Оқушыларға топты бағалауға нұсқау беру
Жаңа сабақты бекіту: Фишбоун әдісі арқылы топтарға «Информатика ғылым қандай салаларды қамтиды?» деген проблемалық сұрақ беру.
Оқушыларға топты бағалауға нұсқау беру. | Оқушылар презентациядағы материалды көріп бүгінгі тақырыптың мән-мағанасын өздері ашып береді.
Ойлан, жұптас, пікірлес» тапсырмасына сүйене отырып, оқушылар жұпта ой бөлісіп, топта талқылайды.
Аталған сұрақтар бойынша өз ойларын флипчарт бетіне түсіреді, топта жұмыс жасайды. Баяндамашы топ жұмысын қорғайды
Топты бағалайды бағдаршам арқылы.
Оқушылар балық сүйегінің басына проблемалық сұрақты жазып, жоғарғы сүйектеріне тақырыптағы негізгі ұғымдарды, астынғы сүйектеріне негізгі ұғымдарға байланысты түсініктерін жазады. Құйрығына жауабын жазады.
Топты бағалау смайлигтер арқылы. |
Слайд.
Оқулық
Флипчарт, маркер,
Бағдаршам түстері.
Балық қаңқасының суреті.
Смайлигтер. |
4 минут
2 минут
| Қорытынды. Блиц- кездесу. Негізгі(информатика, ақпарат) сөздерніе түсінік беру.
Бір-бірін бағалауға нұсқау беру.
БББ стратегиясы бойынша алған білімін бағалау үшін ,стикерге жаздырып тақтаға ілуіне нұсқау беру. Үйге тапсырма: 1.1- тақырып.
Жиынтық бағаны өзім қоямын. | Әріптесіңіз екеуіңіз, біреуіңіз тақтаға, ал екіншіңіз қарама-қарсы жаққа қарап отырып, бір- біріне негізгі сөз айтып, сол сөзге түсінік береді. Өзара бірін-бірі бағалау.
Білемін, Білдім,Білгім келеді деген сұрақтарға өз ойларын жазады.
Үйге берілген тапсырманы оқып келеді.
Топ басшылары бағалау парағын әкеліп береді. |
Слайд
Стикер
Стикер.
Бағалау парағы
|
Қысқа мерзімді жоспар
Информатика пәні мұғалімі
Сыныбы: 5
Мерзімі:
Уақыты:
Пәні: информатика
Тақырыбы: Ақпараттардың алуан түрлілігі және оларды өңдеудің тәсілдері. Ақпарат саны, ақпарат өлшем бірлігі
Мақсаты: Ақпарттың түрлері мен оларды өңдеу тәсілдері туралы жалпы білім беру. Ақпараттың өлшем бірліктері туралы жалпы білім беру,түсіндіру.
Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
3 минут
| 1. Кіріспе. 2.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топтастыру «Капитан, боцман, түскі ас» тренингі ойнату және 2 топқа бөлу
| Мұғаліммен сәлемдесу. Бір оқушы жүргізуші болады. Капитан бұйрығын естігенде қолдарын капитандарша көтеріп жүру,ал боцман бұйрығын естігенде екі оқушы бір-бірімен қол ұстасады, ал түскі ас 3 оқушы дегенде, 3 оқушы қол ұстасып бірігуі қажет… |
|
5 минут
| Үй тапсырмасын пысықтау. «Миға шабуыл»стратегиясы арқылы сұрақтар. 1. Информатика ғылымы қандай ғылымдардан байланысты? 2. Ақпарат сөзі қандай тілден шыққан? 3. Программалау қай ғылымға жатады?
|
Ламинатталған парақтар арқылы жауап береді. |
Ламинатталған парақ, маркер |
5 минут
17минут
2 минут
6 минут | Негізгі бөлім. Сабақтың мақсатын түсіндіремін. Презентация арқылы жаңа сабақтың материалымен таныстырамын.
«Топтық зерттеу» әдісін қолдана отырып, оқушылардың жаңа тақырыпқа қатысты көрсетілген слайдтан түйгендерін және ресурстан пайдалана отырып, сұрақтарды флипчартқа түсірулеріне нұсқау беремін.
Топты бағалауға нұсқау беру.
Сергіту сәті. «Қара жорға» биі
Жаңа сабақты бекіту Семантикалық картаны оқушыларға тарқатамын. | Оқушылар оқушы мониторы арқылы жаңа сабақтың материалын көріп бүгінгі тақырыптың мән-мағанасын өздері ашып береді.
Әр топ тақырыпты талқылап, түйінді идеяларын маркер арқылы флипчартқа түсіреді. Оқушылар өздігімен мазмұн мен тапсырма орындаудың форматын таңдайды, ақпарат жинастырады, оларды талдап, бағалайды. Топтар бір-біріне сұрақ қояды. Топты бағалайды бағдаршам арқылы.
Монитордан көрген «Қара жорға» биіне билейді
Семантикалық картада орналасқан ақпараттың өлшем бірліктерін сәйкесінше мәніне тең санаса, қосу белгісін қояды |
слайд
флипчарт, маркер
бағдаршам түстері
бейнеролик
семантикалық карта |
2 минут | Сергіту сәті. | Оқушылар «Қара жорға» биіне билейді
|
|
3 минут
2 минут
| Қорытынды. «Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушыларға сұрақ қою арқылы сабақты қорытындылау.
Бір-бірін бағалауға нұсқау беру.
«Екі жұлдыз, бір тілек»әдісі арқылы рефлексия жазуларын сұраймын.
Үйге тапсырма: Ақпараттың өлшем бірліктері.
Жиынтық бағаны өзім қоямын. | Мұғалімнің қойған сұрағына оқушылардың жауаптарына қарай, сұрақтың ауқымын кеңейтіп, келесі оқушылардан сұрау, ойын білу.
Өзара бірін-бірі бағалау.
Стикерге рефлексия жазады
Үйге берілген тапсырманы оқып келеді.
Топ басшылары бағалау парағын әкеліп береді. |
Стикер.
Стикер
Бағалау парағы |
Қысқа мерзімді жоспар
Информатика пәні мұғалімі
Сыныбы: 5
Мерзімі:
Уақыты:
Пәні: информатика
Тақырыбы: Практикалық жұмыс.
Мақсаты: Компьютер құрылғыларымен таныстыру олармен жұмыс істеу.
Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
3 минут
| 1. Кіріспе. 2.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топтастыру «Капитан, боцман, түскі ас» тренингі ойнату және 2 топқа бөлу
| Мұғаліммен сәлемдесу. Бір оқушы жүргізуші болады. Капитан бұйрығын естігенде қолдарын капитандарша көтеріп жүру,ал боцман бұйрығын естігенде екі оқушы бір-бірімен қол ұстасады, ал түскі ас 3 оқушы дегенде, 3 оқушы қол ұстасып бірігуі қажет… |
|
7 минут
| Үй тапсырмасын пысықтау. «Миға шабуыл»стратегиясы арқылы сұрақтар. 1.Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі? 2.1 байтта неше бит бар? 3.1 Кбайтта неше байт бар? 4. 1Мбайтта неше килобайт бар? 5. 1Гбайтта неше мегабайт бар?
Топты бағалауға нұсқау беру.
|
Ламинатталған парақтар арқылы жауап береді.
Топты бағалау.(бағдаршам түстері)
|
Ламинатталған парақ, маркер
Бағдаршам түстері |
30 минут | Оқулықтағы практикалық жұмысты оқушыларға компьютерде жекелей жұмыс істеуге нұсқау беремін. | Оқушылар берілген практикалық жұмысты компьютерде орындайды. | компьютер |
2 минут | Сергіту сәті. | Оқушылар «Қара жорға» биіне билейді
|
|
3 минут
2 минут
| Қорытынды. «Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушыларға сұрақ қою арқылы сабақты қорытындылау.
Бір-бірін бағалауға нұсқау беру.
«Екі жұлдыз, бір тілек»әдісі арқылы рефлексия жазуларын сұраймын.
Үйге тапсырма: Қайталау
Жиынтық бағаны өзім қоямын. | Мұғалімнің қойған сұрағына оқушылардың жауаптарына қарай, сұрақтың ауқымын кеңейтіп, келесі оқушылардан сұрау, ойын білу.
Өзара бірін-бірі бағалау.
Стикерге рефлексия жазады
Үйге берілген тапсырманы оқып келеді. Топ басшылары бағалау парағын әкеліп береді. |
Стикер.
Бағалау парағы |
Қысқа мерзімді жоспар
Информатика пәні мұғалімі
Сыныбы: 5
Мерзімі:
Уақыты:
Пәні: информатика
Тақырыбы: Компьютер. Компьютердің негізгі құрылғыларының міндеттері және мүмкіндіктері
Мақсаты: Компьютер негізгі құрылғыларының қызметтері мен мүмкіндіктері туралы мәлімет беру.
Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
3минут
| 1. Кіріспе. 2.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топтастыру «Капитан, боцман, түскі ас» тренингі ойнату және 2 топқа бөлу
| Мұғаліммен сәлемдесу. Бір оқушы жүргізуші болады. Капитан бұйрығын естігенде қолдарын капитандарша көтеріп жүру,ал боцман бұйрығын естігенде екі оқушы бір-бірімен қол ұстасады, ал түскі ас 3 оқушы дегенде, 3 оқушы қол ұстасып бірігуі қажет… |
|
7 минут
| Үй тапсырмасын пысықтау. «Миға шабуыл»стратегиясы арқылы сұрақтар беру. 1.Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі? 2.1 байтта неше бит бар? 3.1 Кбайтта неше байт бар? 4. 1Мбайтта неше килобайт бар? 5. 1Гбайтта неше мегабайт бар?
Үйге берілген «Ақпараттардың өлшем бірліктері» тақырыбын сұрау.
|
Ламинатталған парақтар арқылы жауап береді.
Үйге берілген сабақтан түйген ойларын, түсінігін айтып береді. |
Ламинатталған парақ, маркер
|
5 минут
15 минут
9 минут | Негізгі бөлім. Презентация арқылы жаңа тақырыпқа тиісті көрсетілім көрсету.
«Жүреміз , ойланамыз» әдісі.
1- топқа . «Компьютердің негізгі құрылғыларының қызметі?»
2-топқа. «Компьютердің қосымша құрылғыларының түрлері, қызметтерін ата?»
Оқушыларға топты бағалауға нұсқау беру.
Жаңа сабақты бекіту Семантикалық картаны оқушыларға тарқатамын. | Оқушылар көрсетілімді көріп бүгінгі тақырыптың мән-мағанасын өздері ашып береді.
Топтар компьютерлердің негізгі және қосымша құрылғыларының қызметі жайлы жұпта ой- бөлісіп, топта талқылайды. Ойларын флипчартқа түсіреді, топтар жұмыстарымен алмасады. Қателіктерді туралайды. Баяндамашылар өз жұмыстарын қорғайды.
Топты бағалайды смайлигтер арқылы.
Семантикалық картада орналасқан компьютердің құрылғы аттарын негізгі, қосымша құрылғы екендігін сәйкесінше мәніне тең санаса, қосу белгісін қояды |
Слайд
Оқулық
Флипчарт, маркер,
смайлигтер.
Семантикалық карта |
4 минут
2 минут
| Қорытынды. «Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушыларға сұрақ қою арқылы сабақты қорытындылау.
Бір-бірін бағалауға нұсқау беру.
БББ стратегиясы бойынша алған білімін бағалау үшін ,стикерге жаздырып тақтаға ілуіне нұсқау беру.
Үйге тапсырма: §5,6
Жиынтық бағаны өзім қоямын. | Мұғалімнің қойған сұрағына оқушылардың жауаптарына қарай, сұрақтың ауқымын кеңейтіп, келесі оқушылардан сұрау, ойын білу.
Өзара бірін-бірі бағалау. Білемін, Білдім,Білгім келеді деген сұрақтарға өз ойларын жазады.
Үйге берілген тапсырманы оқып келеді.
Топ басшылары бағалау парағын әкеліп береді. |
Стикер.
Бағалау парағы |
Қысқа мерзімді жоспар
Информатика пәні мұғалімі
Сыныбы: 5
Мерзімі:
Уақыты:
Пәні: информатика
Тақырыбы: Пернетақта. Пернелер тобы.
Мақсаты: Пернетақта, пернетақтадағы пернелер блоктары туралы жалпы білім беру.
Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
3 минут
| 1. Кіріспе. 2.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Қызыл өрік» би — жаттығуы Топқа бөлу . «Мозайка». 2 топқа топтастыру | Мұғаліммен сәлемдесу.
«Қызыл өрік» би – жаттығуын жасайды.
«Монитор, пернетақта» сурет қиындыларын құрастыру арқылы 2 топқа бөлінеді.
|
монитор, колонка
сурет қиындылары |
7 минут
| Үй тапсырмасын пысықтау. «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы сұрақтар беремін. 1.Компьютердің негізгі құрылғылары? 2.Компьютерге ақпарат енгізуге арналған құрылғы? 3. Ақпаратты бейнелеуге, көрсетуге арналған құрылғы? 4. Компьютердің ақпарат енгізуге арналған қосымша құрылғыларын ата?
«Ортақ тұжырым» тәсілі бойынша үйге берілген тапсырманы топта ауызша талқылауға нұсқау беремін.
Топты бағалауға нұсқау беру.
|
ламинатталған парақ арқылы топтар жауап береді
Оқушылар үй жұмысы бойынша берілген тапсырмаларды алдымен жұпта, содан соң топта талқылайды, баяндамашы жауап береді;
Топты бағалайды смайликтер арқылы. |
ламинатталған парақ, маркер
смайликтер
|
5минут
17минут
2 минут
6 минут | Негізгі бөлім. Сабақтың мақсатын түсіндіремін. Презентация арқылы жаңа сабақтың материалымен таныстырамын. «Топтық зерттеу» әдісін қолдана отырып, оқушылардың жаңа тақырыпқа қатысты көрсетілген слайдтан түйгендерін және ресурстан пайдалана отырып, сұрақтарды флипчартқа түсірулеріне нұсқау беремін.
Топты бағалауға нұсқау беру.
Сергіту сәті. «Қара жорға» биі
Жаңа сабақты бекіту Семантикалық картаны оқушыларға тарқатамын. |
Оқушылар оқушы мониторы арқылы жаңа сабақтың материалын көріп бүгінгі тақырыптың мән-мағанасын өздері ашып береді.
Әр топ тақырыпты талқылап, түйінді идеяларын маркер арқылы флипчартқа түсіреді. Оқушылар өздігімен мазмұн мен тапсырма орындаудың форматын таңдайды, ақпарат жинастырады, оларды талдап, бағалайды. Топтар бір-біріне сұрақ қояды.
Топты бағалайды бағдаршам арқылы.
Монитордан көрген «Қара жорға» биіне билейді
Семантикалық картада орналасқан символдарды қай пернелер тобына жататынын дұрыс деп санаса, қосу белгісін қояды |
слайд
флипчарт, маркер
бағдаршам түстері
бейнеролик
семантикалық карта |
3 минут
2 минут
| Қорытынды. Алған білімдерін тексеру үшін бір-біріне Миға шабуыл сұрақтары арқылы диалогтік қарым-қатынас жасауына нұсқау беремін.
Бір-бірін бағалауға нұсқау беру.
БББ стратегиясы бойынша алған білімін бағалау үшін ,стикерге жаздырып тақтаға ілуіне нұсқау беру. Үйге тапсырма: § 6.
Жиынтық бағаны өзім қоямын. |
Сұрақ,қайта сұрақ арқылы бір-бірімен диалогтік қарым-қатынас жасайды.
Өзара бірін-бірі бағалау.
Білемін, Білдім,Білгім келеді деген сұрақтарға өз ойларын жазады.
Үй тапсырмасын белгілеп алады.
Топ басшылары бағалау парағын әкеліп береді. |
стикер
Стикер.
Бағалау парағы
|
Қысқа мерзімді жоспар
Информатика пәні мұғалімі
Сыныбы: 5
Мерзімі:
Уақыты:
Пәні: информатика
Тақырыбы: Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы және жіктелуі
Мақсаты: Компьютерді программалық қамтамасыз етудің жолдары мен жіктелуі туралы жалпы білім беру.
Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
3 минут
| 1. Кіріспе. 2.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топтастыру «Ән мен әнші»ойыны арқылы кеспе қағазға 2 түрлі өлең жазып, 2 топқа бөлу
| Мұғаліммен сәлемдесу.
Шаттық шеңберін жасап, ұялы телефон арқылы өлең естіртіп, ортадағы орындық үстінен кеспе қағаздарын алып, қолындағы өлең шумағы мен топтарға бөлінеді..
|
Кеспе қағаздар, Ұялы телефон |
7 минут
| Үй тапсырмасын пысықтау. «Кім жылдам» ойыны арқылы викториналық сұрақтар бермін.
Тест тапсырмаларын орындату Тест тапсырмаларын компьютерде орнатылған My TestX көмегімен орындату. . |
Оқушылар жекелей сұрақтарға жауап береді.
Компьютерде My TestX бағдарламасы арқылы тест тапсырады. |
Постер
компьютер |
5 минут
10 минут
5 минут
8 минут
| Негізгі бөлім. Жаңа тақырыпты ашу мақсатында презентация арқылы көрсетілім көрсетемін.
«Ойлан, жұптас, пікірлес» Жаңа сабақтың тақырыбы айтылып, 2 топ оқушыларына оқулықтан тапсырма беремін.
Әр топқа флипчарт тарқатып беремін. Өз ойларын флипчартқа түсіруге нұсқау беру.
Оқушыларға топты бағалауға нұсқау беру
Жаңа сабақты бекіту: Компьютерде оқулықтағы практикалық жұмысын орындауға нұсқау беремін.
| Оқушылар презентациядағы материалды көріп бүгінгі тақырыптың мән-мағанасын өздері ашып береді.
Ойлан, жұптас, пікірлес» тапсырмасына сүйене отырып, оқушылар жұпта ой бөлісіп, топта талқылайды.
Берілген тақырып бойынша өз ойларын флипчарт бетіне түсіреді, топта жұмыс жасайды. Баяндамашы топ жұмысын қорғайды
Топты бағалайды бағдаршам арқылы.
Оқулықтағы берілген практикалық жұмысты компьютерде отырып, жекелей жұмыс істейді. . |
Слайд.
Оқулық
Флипчарт, маркер,
Бағдаршам түстері.
компьютер |
4 минут
2 минут
1 минут
| Қорытынды. Блиц- кездесу. Негізгі сөздеріне түсінік беру.
Бір-бірін бағалауға нұсқау беру.
БББ стратегиясы бойынша алған білімін бағалау үшін ,стикерге жаздырып тақтаға ілуіне нұсқау беру. Үйге тапсырма: § 8
Жиынтық бағаны өзім қоямын. | Әріптесіңіз екеуіңіз, біреуіңіз тақтаға, ал екіншіңіз қарама-қарсы жаққа қарап отырып, бір- біріне негізгі сөз айтып, сол сөзге түсінік береді. Өзара бірін-бірі бағалау.
Білемін, Білдім,Білгім келеді деген сұрақтарға өз ойларын жазады.
Үйге берілген тапсырманы оқып келеді.
Топ басшылары бағалау парағын әкеліп береді. |
Слайд
Стикер.
Бағалау парағы
|
Қысқа мерзімді жоспар
Информатика пәні мұғалімі
Сыныбы: 5
Мерзімі:
Уақыты:
Пәні: информатика
Тақырыбы: Операциялық жүйе ұғымы. Операциялық жүйені басқарудың негізгі тәсілдері және объектілері.
Мақсаты: Операциялық жүйенің негізгі қызметі мен түрлері, ОЖ объектілері туралы жалпы білім беру.
Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
3 минут
| 1. Кіріспе. 2.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топтастыру «Капитан, боцман, түскі ас» тренингі ойнату және 2 топқа бөлу
| Мұғаліммен сәлемдесу. Бір оқушы жүргізуші болады. Капитан бұйрығын естігенде қолдарын капитандарша көтеріп жүру,ал боцман бұйрығын естігенде екі оқушы бір-бірімен қол ұстасады, ал түскі ас 3 оқушы дегенде, 3 оқушы қол ұстасып бірігуі қажет… |
|
7 минут
| Үй тапсырмасын пысықтау. «Миға шабуыл»стратегиясы арқылы сұрақтар беру. 1.Программалық қамтамасыз ету неше топқа бөлінеді? 2.Компьютердің жұмысын басқаратын программалық қамтамасыз ету не деп аталады? 3.Қолданушыларға ыңғайлы болған программалық қамтамасыз ету не деп аталады?
Үйге берілген «Программалық қамтамасыз ету» тақырыбын сұрау.
|
Ламинатталған парақтар арқылы жауап береді.
Үйге берілген сабақтан түйген ойларын, түсінігін айтып береді. |
Ламинатталған парақ, маркер
|
5 минут
15 минут
9 минут
| Негізгі бөлім. Презентация арқылы жаңа тақырыпқа тиісті көрсетілім көрсету.
«Жүреміз , ойланамыз» әдісі.
1 -топқа . «Операциялық жүйенің қызметі?».
2-топқа. «Операциялық жүйенің түрлері?» сұрақтарын беру.
Оқушыларға топты бағалауға нұсқау беру.
Сабақты бекіту. Компьютерде ОЖ- нің параметрлерін баптауға арналған практикалық жұмысын орындауға нұсқау беремін. | Оқушылар көрсетілімді көріп бүгінгі тақырыптың мән-мағанасын өздері ашып береді.
Топтар ОЖ қызметі, түрлері туралы жайлы жұпта ой- бөлісіп, топта талқылайды. Ойларын флипчартқа түсіреді, топтар жұмыстарымен алмасады. Қателіктерді туралайды. Баяндамашылар өз жұмыстарын қорғайды.
Топты бағалайды смайликтер арқылы.
Оқулықтағы берілген практикалық жұмысты компьютерде отырып, жекелей жұмыс істейді. |
Слайд
Оқулық
Флипчарт, маркер,
смайликтер.
компьютер
|
4 минут
2 минут
| Қорытынды. «Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушыларға сұрақ қою арқылы сабақты қорытындылау.
Бір-бірін бағалауға нұсқау беру.
БББ стратегиясы бойынша алған білімін бағалау үшін ,стикерге жаздырып тақтаға ілуіне нұсқау беру.
Үйге тапсырма : § 8
Жиынтық бағаны өзім қоямын. | Мұғалімнің қойған сұрағына оқушылардың жауаптарына қарай, сұрақтың ауқымын кеңейтіп, келесі оқушылардан сұрау, ойын білу.
Өзара бірін-бірі бағалау.
Білемін, Білдім,Білгім келеді деген сұрақтарға өз ойларын жазады.
Үйге берілген тапсырманы оқып келеді.
Топ басшылары бағалау парағын әкеліп береді. |
Стикер.
Бағалау парағы |
Қысқа мерзімді жоспар
Информатика пәні мұғалімі
Сыныбы: 5
Мерзімі:
Уақыты:
Пәні: информатика
Тақырыбы: Файлдар, бумалар және белгішелер. Бумалар мен белгішелерді құру. Атын өзгерту.
Мақсаты: Windows ОЖ негізгі объектілері файлдар, бумалар және белгішелер, бумалар мен белгішелерді құру, атын өзгерту туралы жалпы білім беру.
Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
3 минут | 1.Кіріспе. 2.Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Сурет қиындысы арқылы 2 топқа топтастыру. | Мұғаліммен сәлемдесу . «Күзет» тренингін ойнайды. 1 топ оқушылары орындыққа отырады, 2 топ оқушылары орындыққа отырған оқушыларды күзетеді. Бос орындықта тұрған оқушы мимика арқылы оқушыларды өзіне шақырады. Суреттерді құрастыру арқылы топқа бөлінеді. |
Суреттер. |
7 минут | Үй тапсырмасын пысықтау.
«Үшеуден біреуі жалған» ойыны.
«Бинго» ойыны. сұрақтарды жазамын. |
Топтар 3 ұйғарым жазады, оның біреуі “жалған” болып табылады. Өз ұйғарымдарың басқа топқа береді. Екінші топ ұйғарымды оқиды және үш жауаптың қайсысы дұрыс еместігін талқылайды.
Сұрақтарға жауап іздейді, жылдам болған топ Бинго деп деп айтады.
|
А4 формат
Слайд
|
5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
| Негізгі бөлім. Сабақтың мақсатын түсіндіремін. Мұғалім компьютері арқылы Файлдар, бумалар және белгішелер туралы мәліметтерді презентация арқылы көрсетемін.
«Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі арқылы жаңа сабақтың материалдарын үлестіремін.
Жаңа тақырып бойынша оқушылар келесі топқа сұрақтар дайындау керек
Топты бағалауға нұсқау беру.
Сабақты бекіту
Компьютерде практикалық тапсырма орындауға нұсқау беру. Жекелей тапсырма |
Оқушылар презентациядан материалды көріп бүгінгі тақырыптың мән-мағанасын өздері ашып береді.
Әр топ берілген тапсырманы оқушы өзіндік жұмыс жасап, жұпта ой бөлісіп, топта талқылап, ұжымға жариялайды.
Бір топ келесі топқа сұрақ қояды
Топтық бағалау бағдаршам түстері арқылы.
Windows ОЖ ортасында берілген тапсырманы компьютерде орындайды. |
слайд
Оқулық, ресурс
флипчарт, маркер
бағдаршам түстері
компьютер
|
3минут
2 минут
. | Қорытынды Алған білімдерін тексеру үшін бір-біріне Миға шабуыл сұрақтары арқылы диалогтік қарым-қатынас жасауына нұсқау беремін.
Үйге тапсырма: § 11 «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бүгінгі сабақ бойынша рефлексия Жиынтық бағаны өзім шығарамын.
|
Сұрақ,қайта сұрақ арқылы бір-бірімен диалогтік қарым-қатынас жасайды.
Үй тапсырмасын белгілеп алады.
Алған әсерлерін жазады
Топ басшылары бағалау парағын әкеліп береді.
|
.
Стикер
Бағалау парағы.
|