Пән: Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің отбасым және достарым | Мектеп: № 271 | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Байниязова Гульжайна | |||||||
Сынып: 1 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
| ||||||
Сабақ тақырыбы | Менің отбасым |
|
| |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| |||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Отбасы ұғымын түсінеді. Отбасындағы мерекелік күндерді біледі. Көптеген оқушылар: Отбасындағы туыстық қарым-қатынас атуларымен атай алады. Жай күндер мен мереке күндерінің айырмашылығын айтады. Кейбір оқушылар: Отбасындағы «шежіре», «отбасы дәстүрі» сөзінің мағынасын айта алады. | |||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
| |||||||
Құндылықтарды дарыту | Отбасы мүшелерін құрметтеуге, жауапкешілікке баулу. Өз бетімен білім алуға ұмтылысы бар жеке тұлға қалыптастыру. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Көркем еңбек, сауат ашу. | |||||||
Алдыңғы білім | Отбасы мүшелерін атай алады. Отбасы туралы түсінігі бар. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы
| І. Ұйымдастыру кезеңі. Ширату жаттығуы: «Түймедақ» ойыны Кері байланыс: «Ашық микрафон»
Топқа бөлу: «Мозайка» әдісі І топ- отбасы ІІ топ- шежіре ІІІ топ- мейрам | |||||||
Сабақтың ортасы
| МК. ҰЖ. Миға шабуыл: «Біздің жанұя» бейнебаяны Бейнебаянды көру арқылы отбасы мүшелерінің орнын анықтайды. Дискриптор:
Кері байланыс: «Ашық микрафон»
ТЖ. «Менің отбасым» «Қонақжайлық» ойыны І топ- «Қонақ күту дәстүрлері» (көрініс) ІІ топ- «Ас мәзірін құру» (ұлттық тағам түрлері) ІІІ топ- «Ақ тілек» (бата немесе тілек) Дискриптор:
Кері байланыс: «Ашық микрафон» әдісі
Бағалау. «Шапалақ» әдісі 3 шапалақ – өте жақсы 2 шапалақ – жақсы 1 шапалақ – орташа МК.ҰЖ. «Сен білесің бе?» Дереккөздерінен мағлұмат беру. Дискриптор:
Кері байланыс: «Ашық микрафон»
ӨЖ. «Әрқашан біргеміз» Отбасы мүшелерінің суретін өзі ұнататын табиғат құбылысының (күн, кемпірқосақ, ағаш, үй) суретіне орналастырады. Дискриптор:
Кері байланыс: «Ашық микрафон»
Бағалау. «Шапалақ» әдісі 3 шапалақ – өте жақсы 2 шапалақ – жақсы 1 шапалақ – орташа МК.ЖЖ. «Шежіре» Қима сөздерді құрастыру арқылы шежіре құрастырады. Әке Бала Немере Шөбере Шөпшек Немене Туажат Дереккөздерді пайдаланып дұрыс жауабын анықтайды. Дискриптор:
Кері байланыс: «Ашық микрафон»
Бағалау. «Шапалақ» әдісі 3 шапалақ – өте жақсы 2 шапалақ – жақсы 1 шапалақ – орташа Қалыптастырушы бағалау парағы. 1-тапсырма Суреттерге мұқият қараңыз. Отбасы мүшелерінің арасындағы қамқорлықты бейнелейтін суреттерді белгілеңіз. Қамқорлық жасау дегенді қалай түсінесіз? Жұпта талқылаңыз. Дескриптор: Білім алушы - отбасы мүшелерінің арасындағы қамқорлықты бейнелейтін суреттерді көрсетеді; - қамқорлық жасау туралы ой қорытады. 2- тапсырма Суреттерге мұқият қараңыз. Кімнің, кімге және қалай көмектесіп жатқаны туралы әңгімелеңіз.
Өз отбасыңызда бір-біріңізге қалай көмектесесіздер? Мысал келтіріңіз. Дескриптор: Білім алушы - сурет бойынша ой бөліседі; - өз отбасындағы қарым-қатынас туралы мысал келтіре отырып, әңгімелейді. | АКТ https://youtu.be/ xphj.EsrTxzc
АКТ https://youtu.be/ upmoBH5HFAC
АКТ https://youtu.be/ ZglSnAnBIWY
| ||||||
Сабақтың соңы | Рефлексия. «Тату – тәтті отбасы» ойыны
|
| ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Топтық, жұптық, ұжымдық, жеке жұмыстар жүргізілді. Оқушылар отбасы мүшелерінің орнын анықтап, отбасы дәстүрін білді. |
| Сыныпта орынсыз қозғалыс кезіңде парта ұшынан, қаламсаптан сақтану. АКТ-ны қолдану кезіңде электр тоғынан сақтану
| ||||||
Сабақ бойынша рефлексия
|
| |||||||
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Оқу мақсатым айқын. SMART- қа негізделіп жасалған.
Отбасындағы өз орнын анықтап, шежіремен, отбасылық дәстүрмен танысады.
Оқушы қажеттілігіне қарай тапсырмаларды ұтымды беруде дағдыларын дамытуға бағытталған топтық, жұптық тапсырмалар мен белсенді тапсырмалар берілді.
Сабақта уақытты тиімді пайдаландым. | |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Қалыптастырушы бағалау
2: Кері байланыс.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Топтық жұмыс арқылы белсенді оқушылар қалыптастыра алдым.
2: Ұжыммен жұмыс.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Үлгерімі төмен оқушыларға қасиеттеріне қарай тиімді тәсілдер, дағдыларды қалыптастыру үшін қосымша тапсырмалар әзірлеу керектігін білдім.
|