Күні | Сынып:7д сынып Пән мұғалімі:Кенжебаева Г | ||||
Сабақтың тақырыбы | Компьютердің аппараттық жабдықталуы.Жад. | ||||
Сабақтың мақсаты | Оқушыларға компьютердің жады туралы түсінік беру; | ||||
Сілтеме | Оқулық, информатикадан мұғалім кітабы, жұмыс дәптері | ||||
Күтілетін нәтиже | Компьютерлік жад түсінігін, жадтың ішкі және сыртқы деп бөлінуін, ішкі жадтың түрлерін , процессордың жадпен жұмыс істеу ұстанымын, ішкі жадтың қызметі мен сипаттамасын біледі. | ||||
Әдіс-тәсілдер | «Ой қозғау», « Джигсо» әдісі, «Ойлан, жұптас , бөліс», Компьютердегі тәжірибелік жұмыстар | ||||
Модульдер | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер,СТО,АКТ,Жас ерекшеліктеріне сай оқыту, оқыту мен оқудағы көшбасшылық | ||||
Сабақ кезеңі | Мерзімі | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
Бағалау |
Кіріспе
|
2 минут
5 минут | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесемін Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
«Комплименттер бұрқасыны» сергіту тәсілін қолдану
Жағымды сөздер әдісі бойынша топқа бөлу Үй тапсырмасын тексеру 1,2,3, немесе 4 нөмірлі дұрыс жауаптары бар карточкаларды көтеру арқылы қысқа тест өткізу. 1.Не артық? 1. жүйелік блок 2. пернетақта 3. парта 4. тінтуір 2. компьютерді не үшін пайдалануға болмайды? 1. Ақпаратты сақтау үшін 2.Ақпараттармен жұмыс істеу үшін 3.Шаң жинау үшін 4. Мәліметтер жіберу үшін 3.Компьютердің ақпаратты өңдеуіне жауап беретін құрал? 1.тінтуір 2.процессор 3.пернетақта 4.монитор Білімді өзектендіру 1.Адам әртүрлі ақпаратты қалай сақтайды? Мысал келтіру. 2. Адам өз жадында қаншалықты көп ақпарат сақтай алады? неліктен? | Оқушылар сәлемдеседі.
«Комплименттер бұрқасыны» сергіту тәсілі бойынша бір-біріне жағымды сөздер жазып, ортаға лақтырады, өзіне түскен парақшаны алып оқиды
Жағымды сөздер әдісі бойынша топқа бөлінеді. |
Әуен ойнап отырады.
слайд |
смайликтер |
Таныстырылым | 5минут | «Ой қозғау» Слайд арқылы оқушыларға компьютердің сыртқы жадының сипаттамасымен түрлері туралы қайталау сұрақтарын қою. | Назарын жаңа сабаққа аударады. | графопроектор | смайликтер |
Негізгі бөлім |
25 минут
| Джигсо әдісі арқылы оқушылар тақырыпты өз бетнше оқып бір-біріне түсіндіреді. Жад-ақпаратты сақтауға арналған құрылғы. Компьютердегі ақпаррат о мен 1 биттер түрінде берілгендіктен, жад битті сақтаудың қызметін кез келген уақытта алып тастауға болатындай ету керек. Компьютердің ішкі жадына тұрақты жад және жедел жад жатады. Тұрақты жадтау құрылғысы-компьютердің жүйелік блогының ішіндегі микросұлба. Кэш жад-аса тез әсер ететін жад, ол аса тез әсер ететін компьютерлердегі жедел жадқа қол жеткізуді жеделдетуге арналған. «Ойлан, жұптас , бөліс»
Деңгейлік тапсырмаларды орындайды 1-тапсырма. Сәйкестендір.
2-тапсырма. Сұлбаны толтырып, атау бер. 3-ТАПСЫРМА.Сұлбаны толтыр
Сергіту. Қара жорға биіне билету
|
Джигсо әдісімен оқушылар тақырыпты оқып , топта бір-біріне түсіндіреді
«Ойлан, жұптас , бөліс» Әдісі арқылы оқушылар алдымен өз бетінше, сосын жұптасып, сосын топта орындайды.
Оқушылар қара жорға биіне билейді. | Оқулық ДК
Жұмыс дәптері |
«Бағдаршам» әдісі
Өзара бағалау смайликтер
|
Қорытынды
|
3минут |
Компьютердегі тәжірибелік жұмыстар А деңгейі Дискінің өлшемдерін дискілік жадтың бос және бос емес көлемдерін салыстырыңдар. В деңгейі Өздеріңе белгілі компьютерлік программада кесте құрып және оны толтырыңдар. С деңгейі В деңгейінің тапсырмасын орындаңдар.
Бағалау парақшасын жинап аламын
Рефлексия |
Оқушылар компьютерде тәжірибелік жұмыс орындайды.Барлық оқушылар қамтылатын тапсырма.
Бағалау парақшасы арқылы бағаларын қорытындылау Оқушылар жауап жазады. Не білемін? Не білдім? Білгім келеді? Оқушылар жауап жазады. | смайликтер
Бағалау парақшасы
Стикер қағаздар
| смайликтер
|
| 2 минут | Үйге тапсырма : §5 оқу, тест сұрақтарына жауап беру | Күнделіктеріне жазып алады |
|
|