«Осень 2024»

Аралас сандарды қосу

Оқушылардың жеке мүмкіндіктерін және жас ерекшеліктерін есепке алып,сараланған тапсырмалар әзірледім.

Бүкіл сыныпқа күрделі тапсырмалар беріледі. Қабілеті жоғары оқушылар тез орындап, уәждерін ұсынады.

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2А

Мектеп: № 249

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ибраимова Раушан

Сынып: 5

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:

Аралас сандарды қосу.

Сабаққа негізделген оқу мақсаты


5.1.2.20. Аралас сандарды қосу және азайтуды орындау

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар :

Аралас сандарды қосу ережесін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырып, ортақ бөлімге келтіре алады.

Кейбір оқушылар :

Аралас сандарды қосудың тиімді тәсілдерін есептер шығаруда қолдана алады.

Бағалау критерийлері

1. Натурал сан мен аралас санды қоса алады

2.Бірнеше аралас сандарды қоса алады

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану

Құндылықтармен байланыс

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; Жауапкершілік; Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету.


Тілдік мақсат

Оқушылар:

Аралас сандарды қосу алгоритмін түсіндіре алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Жай бөлшек, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сан, ортақ бөлім, ең кіші ортақ еселік, толықтауыш көбейткіш.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

- бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін, бүтін және бөлшек бөліктерінің қосындысы ретінде жазу керек;

-бөлімдері әртүрлі екі аралас санды қосу үшін, бұрыс бөлшекке айналдырып, оларды ортақ бөлімге келтіріп, сонан соң бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу керек;

-егер жай бөлшектерді қосуда шыққан бөлшек бұрыс бөлшек болса, онда бөлшектің бүтін бөлігін айырып, аралас сан түрінде жазу керек;

-егер жай бөлшектерді қосу мен азайтуда шыққан бөлшек қысқартылатын болса, оны қысқарту керек.

Алдыңғы білім

Сандардың ең кіші ортақ еселігі , ең үлкен ортақ бөлгіш, дұрыс және бұрыс бөлшектер ,аралас сан,бөлшектерді қысқарту ,жай бөлшекті ортақ бөлімге келтіру туралы біледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз


Ресурстар






Басы

7мин














1мин





3мин









3мин

1.Ұйымдастыру кезеңі:

  • Сәлемдесу

  • оқушылардың назарын сабаққа аудару



Ширату:

«Ой қозғау» сұрақтары

1.Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қалай қосамыз?

2.Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қалай азайтамыз?

3. Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қалай қосамыз?

4. Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қалай азайтамыз?

5.Жай бөлшектерді ортақ бөлімге қалай келтіреміз?

Оқушының жауаптарына қарай мадақтап, ынталандырып отырамын.


«Мозаика» әдісі арқылы сынып топтастырылады және жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады.








Презентация







қималар


Ортасы

34мин

7мин



















5мин











6 мин

Топтық жұмыс

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Топтарға тақырыпты оқуға беріледі.Топ мүшелері мәтінді оқып, жұбымен бір -біріне түсіндіреді. Топ мүшелері берілген тапсырманы өзара талдап,талқылайды.

Мысал:

Аралас сандарды қосу үшiн:

1) аралас сандарды бүтiн және бөлшек бөлiктерiнiң қосындысы ретiнде жазу керек;

2) бүтiн және бөлшек бөлiктерiн бөлек қосу керек (егер қосындының мәнiндегi бөлшек бөлiк бұрыс жай бөлшек болса, оның бүтiн бөлiгiн айырып, бүтiн бөлiкке қосу керек. Қажет жағдайда бөлшек қысқартылады);

3) шыққан қосындыны аралас сан түрiнде жазу керек.



Кері байланыс орнату.

1) Топта жұмыс істеу ұнады ма?

2) Өзге топтың бақылау нәтижелерімен келісесіздер ме? Неліктен?

«Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалау.

Бүкіл сыныпқа тапсырма: (қабілетті оқушылар есептің шығарылу жолын түсіндіреді)

1. Екi ыдыс бiрдей көлемдегi сумен толтырылды. Бiрiншi ыдыстағы судың 5/ 8 -i, екiншiсiндегi судың 3/ 10 -i жұмсалды. Қай ыдыстағы су артық?

2.Ұзындықтары бiрдей қызғылт, көк және жасыл түстi жолақ алынды. Қызғылт жолақтың ұзынды ғының 1 12 -i, көктен 5 6 -i, жасылдан 4 9 -i қиып алынды. Қай жолақ ең қысқа болып қалды?


Оқулық










постер











Бағдаршам






Үлестірме парақтар





Басбармақ


2мин


5мин







2 мин














7мин


Сергіту сәті (би)


Жұптық жұмыс (Оқулықпен жұмыс)

Қосындының мәнін тап.

1) 6+5  2) 10 

3) 2  4) 2 



Бақылау парағын толтыру (Жұптық жұмыс)

Тапсырма

Жауабы

1

6+5 

11 

2

10 

18 

3

2 

4 

4

2 

4 


Дайын үлгі жауап арқылы жұптардың өзара формативті бағалауы жүзеге асырылады.


Жеке жұмыс .

Үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтары   см,   см ,

c =   см тең болса, периметрін тап.

дескриптор арқылы бағалаймын.

АКТ












Бақылау парағы











Таратпа қағаздар



Соңы


4мин


4мин

Рефлексия

«Білемін. Білгім келеді.Үйрендім.» кестесін толтыру .


Білемін

Білгім келеді

Үйрендім










Үйге тапсырма : Аралас сандарды қосу ережелерін қайталау, №457 есеп


Таратпа кестелер



Қосымша ақпарат


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Оқушылардың жеке мүмкіндіктерін және жас ерекшеліктерін есепке алып,сараланған тапсырмалар әзірледім.

Бүкіл сыныпқа күрделі тапсырмалар беріледі. Қабілеті жоғары оқушылар тез орындап, уәждерін ұсынады.

Топтық жұмыстан кейін кері байланыс орнату,ашық сұрақтар қою; жұптық жұмыста бақылау парағын толтыру арқылы өзара қалыптастырушы бағалау жүзеге асады; жеке жұмыс дескриптор арқылы бағаланады.


Сергіту сәтінде буындарды сергітетін би билейді.

АКТ-ны қолдану арқылы тыңдалым,айтылым,оқылым,

жазылым дағдылары қалыптасады.

Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
























Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма



Тапсырма

Үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтары   см,   см ,

c =   см тең болса, периметрін тап. 

Бағалау критерийі

Дескриптор

1. Натурал сан мен аралас санды қоса алады


1. Аралас санның бүтін бөлігін ажырата біледі.

2. Аралас санның бүтін бөлігіне натурал санды қоса біледі.

2.Бірнеше аралас сандарды қоса алады




1. Аралас санның бүтін және бөлшек бөлігін ажырата біледі.

2. Аралас сандардың бүтін бөлігіне бүтін санды, бөлшек бөлігіне бөлшек бөлігін қоса біледі.

3. Шыққан нәтижені аралас сан түрінде жаза біледі.




Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Осень 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее